Domů     Medicína
Světový den diabetu se blíží…
Jan Martinec
od Jan Martinec 7.11.2019

Diabetes mellitus neboli cukrovka patří mezi nejrozšířenější choroby na světě. Trpí jí každý jedenáctý dospělý člověk a ročně na její následky zemře zhruba 5 milionů lidí. V České republice počet diabetiků šplhá k hranici 900 tisíc.

Světový den diabetu, který každoročně připadá na 14. listopad, si klade za cíl zvýšit povědomí o všech typech cukrovky, jejích rizicích i možnostech léčby..

Podle odhadů bude mít v roce 2040 cukrovku již každý desátý člověk na světě, v České republice je situace neméně alarmující. Diabetes mellitus je onemocnění metabolismu, které je způsobeno zvýšenou hladinou krevního cukru (hyperglykémií).

Mezi dva hlavní druhy nemoci patří diabetes mellitus prvního typu, objevující se obvykle u dětí. Způsobuje jej nedostatečná produkce inzulinu, hormonu slinivky břišní. Převážnou většinu pacientů s diabetem (přibližně 90 %) však tvoří dospělí pacienti s diabetem druhého typu.

Příčinou je snížená citlivost tkání k inzulinu, který cukrem z krve, a tedy energií, zásobuje buňky a orgány v těle. Cukrovka se může objevit i během těhotenství (tzv. gestační diabetes), po porodu ale mizí.

Hladina cukru v krvi totiž v průběhu gravidity kolísá kvůli těhotenským hormonům, ovlivňujícím funkci slinivky.

Mezi nejčastější příznaky cukrovky patří abnormální žízeň a časté močení, hubnutí i bez dietních omezení, únava a malátnost, nebo v krajních případech poruchy vědomí. Přesto podle posledních zpráv Ústavu zdravotnických informací a statistiky České republiky navštíví lékaře jen asi 70–80 % pacientů s cukrovkou.

Neléčená nebo špatně léčená choroba přitom způsobuje celou řadu přidružených zdravotních komplikací: postižení cév při diabetu mellitus může být predispozičním faktorem pro vznik závažných kardiovaskulárních onemocnění, vést k mrtvici, selhání jater, nefropatii (onemocnění ledvin) a neuropatii, tedy postižení nervů, obvykle v oblasti dolních končetin.

Velmi často pacienty s cukrovkou postihuje také diabetická retinopatie, což je nezánětlivé onemocnění sítnice. V České republice se týká více než 100 000 diabetiků a jejich počet každoročně narůstá asi o 2 %.

Přibližně 2 500 lidí přišlo v současné době zcela o zrak. „Cukrovka je v průmyslově vyspělých zemích nejčastější příčinou slepoty u lidí v produktivním věku. Laser by mohl zachránit zrak až 90 % těchto lidí.

Ale diabetici o problému málo vědí,“ konstatuje Lucie Valešová, primářka pražské kliniky DuoVize. Dalším očním projevem cukrovky je proměnlivé vidění během dne. Vyskytuje se spíše u mladých nepoznaných nebo špatně kompenzovaných diabetiků.

Je způsobeno neustálými změnami dioptrií, které má na svědomí proměnlivá hladina cukru v krvi a následně v oku. Cukrovka také napomáhá ke vzniku katarakty (šedého zákalu).

Diabetes je v dnešní době léčitelné onemocnění, které však pacienty provází celý život. Moderní postupy léčby umožňují diabetikům vést stejně kvalitní život jako zdravým lidem, v první řadě ale záleží na vůli pacienta dodržovat veškerá léčebná doporučení.

Ta jsou sice individuální, každý pacient ale musí vždy důkladně porozumět tomu, proč je nutné zvýšit jeho pohybovou aktivitu, nastavit vyvážený jídelníček nebo třeba ubrat na váze,“ vysvětluje MUDr. Marta Klementová, vedoucí lékařka diabetologického centra DIAvize v Praze.

Prakticky jediným účinným způsobem, jak s přidruženými chorobami bojovat, je tedy prevence a pravidelná kompenzace cukrovky podle pokynů lékaře: udržování potřebné hladiny krevního cukru (jehož optimální hodnota je 5,5mmol/l) a vyvarování se dramatických vzestupů a pádů této hodnoty.

Dále je vhodné hlídat si cholesterol i krevní tlak. Důležité jsou rovněž prohlídky u očaře, které mohou zavčasu odhalit problém a tím rozvíjející se vadu zraku zarazit, nebo alespoň zpomalit její postup.

Nedílnou součástí života diabetiků je dodržování diety a zdravý životní styl, sloužící zároveň jako prevence před propuknutím nemoci. Přestože vznik a rozvoj cukrovky ovlivňuje genetika, onemocnění urychluje i obezita a nedostatek pohybu.

Zajímavé poznatky k tomuto tématu přinesla studie s názvem DiRECT (Diabetes Remission Clinical Trial), jejíž předběžné výsledky publikovali britští vědci na letošní konferenci k diabetu v Liverpoolu. Prokazuje, že lidem trpícím obezitou a zároveň diabetem druhého typu, pomohla nejen k výraznému úbytku váhy, ale také k odstranění projevů cukrovky krátkodobá nízkoenergetická dieta, na níž je postavena počáteční fáze programu Cambridge Weight Plan.

Více než třetina pacientů zapojených do výzkumu, která dodržovala denní energetický příjem nepřesahující 850 kilokalorií ve formě nutričně vyvážených produktů po dobu tří až pěti měsíců a následně navázala konzumací normálních porcí jídla, se zbavila cukrovky druhého typu již v prvním roce a pozitivní výsledek přetrval i následující rok po ukončení programu.

„Ve studii DiRECT bylo doloženo, že redukce tělesné hmotnosti o více než 10 kg vedla k takovému zlepšení, že vedle dietních opatření nebyla již nutná další perorální antidiabetika. Současně se stabilizovaly i další metabolické parametry a také hypertenze.

Zásadním přínosem bylo, že tento efekt přetrvával dlouhodobě i po již ukončené úvodní intenzivní dietní intervenci. Klíčové však také bylo dlouhodobé udržení dosažené snížené tělesné hmotnosti,” komentuje výsledky studie prof.

MUDr. Vladimír Teplan, obezitolog, nefrolog a odborný garant programu Cambridge Weight Plan pro Českou a Slovenskou republiku.

reklama
Související články
Trochu to připomíná béčkový horor. Vědci zkoumali prastaré viry, které odebrali ze zmrzlé půdy v severské tundře. Ke svému překvapení badatelé zjistili, že viry se nejen navrátily k životu, ale dokázaly být i infekční. Tedy, jen vůči jednobuněčným organismům, možnost, že by napadly i lidi je nejasná, ale i tak by viry z tajícího permafrostu […]
Říká se, že malé děti jsou jako houby, dokáží si velmi rychle osvojit nové dovednosti. Učení se novým věcem, zejména jazykům, je pro ně mnohem snazší než pro dospělé. Vědcům se nyní podařilo objasnit, co za tím stojí. Schopnost dětí rychle se učit novým věcem zaujala vědce, kteří se snaží přijít na to, proč tomu […]
Alexander Fleming a historka o plísni na jeho stole, která likvidovala bakterie, není celý příběh o objevu penicilínu. Fleming udělal první krok, ale nebyl chemik, takže nedokázal penicilín izolovat a dlouho nevěřil, že by se dal vyrábět jako lék. Tím, kdo účinnou látku z plísně získal, byl až Ernst Chain. Jeho jméno jste přitom mohli […]
V boji proti HIV zatím medicína nedosáhla velkých úspěchů. Připsat si může jen pár vyléčených, označované podle míst nemocnic jako berlínský, londýnský a düsseldorfský pacient. Všichni vyléčení trpěli současně rakovinou, a tak podstoupili transplantaci kostní dřeně – s vadou v genu nových buněk. Ta je zachránila, ale jde o metodu s tolika komplikacemi, že se […]
Myalgická encefalomyelitida neboli chronický únavový syndrom je na vzestupu, a zřejmě má co do činění i s takzvaným long covidem. Nejnovější studie přitom naznačují, že příčinu syndromu lze hledat ve změnách střevního mikrobiomu v důsledku virových infekcí. Chronický únavový syndrom (CFS z anglického chronic fatigue syndrome) je i dnes stigmatizovanou nemocí, ačkoliv jí jen u […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz