V několika městech po celém Česku probíhá výzkum odborníků z Akademie věd ČR (AV ČR). Jde o monitoring šíření tepla ve skalách, zmapování stavu a možnému zabránění jejich zřícení.
Podle ředitele Ústavu struktury a mechaniky hornin AV ČR Josefa Stemberka nemá současný výzkum ve světě obdoby, přičemž se obecně ví, že šíření tepla má pro skály vskutku destruktivní následky. Jde o jeden z hlavní faktorů v jejich případném zborcení.
Nejnovější výzkum našel inspiraci v hlubokých návrtech v Děčíně. V předem daných intervalech měří teplotu a její šíření od povrchu do nitra skalního útvaru. „Můžeme sledovat, jakým způsobem teplotní změny vedou k destrukci čela skalních stěn.
Dá se z toho do budoucna vypracovat model, na základě kterého se bude moci stanovit vzor předpovědi vývoje a možnosti zřícení ve skalních stěnách,“ řekl Stemberk.
Podle výzkumníků se jedná o součást programu zabývajícího se tématy důležitými pro celou společnost. V současné době se průzkum provádí kromě Děčína také v Karlových Varech, Ledči nad Sázavou a v Praze, do budoucna je v plánu také Český Krumlov.
„Máme srovnávací lokality ještě v jiných klimatických oblastech – v Peru, v Arktidě,“ doplnil Stemberk.