Domů     Příroda
Samička muntžaka chocholatého v Liberci
Pavel Polcar 30.10.2019

Liberecká zoologická zahrada se může pochlubit novým přírůstkem. Ve středu 23. října 2019 ze Zoo Rotterdam přicestovala nová samice vzácného asijského „štěkajícího“ jelínka muntžaka chocholatého (Elaphodus cephalophus).

Roční samice byla do Liberce transportována na doporučení koordinátora chovu za účelem posílení místního chovu a zvýšení šance na rozmnožení tohoto ohroženého druhu.

Liberecká zoo je jedinou zahradou v České republice, kde mohou návštěvníci muntžaky chocholaté spatřit. „Získat nové jedince je velice obtížné. Na celém světě je pouze 12 zoologických zahrad, které tento taxon chovají a jeho celoevropská populace čítá pouhých 31 jedinců.

Na nové přírůstky je tedy dlouhý čekatelský seznam,“ vysvětluje hlavní zoolog, Luboš Melichar.

Samička se momentálně aklimatizuje a seznamuje se s novým prostředím ve své vnitřní ubikaci a přilehlém dvorku. Poté, co se sžije s místním párem, bude i ona obývat velký společný výběh s takiny čínskými (Budorcas taxicolor bedfordi).

Zvídaví návštěvníci ji ale mohou spatřit již nyní průzory v dřevěném plotu, za kterým se malý dvorek skrývá.

S chovem muntžaků chocholatých začala zoo pod Ještědem před dvěma lety, kdy ze Zoo Heidelberg dovezla tehdy desetiměsíční samičku. O rok později k ní přibyl i samec. Chovem tohoto unikátního druhu nahradila dlouholetý chov muntžaků malých, kteří byli Evropskou komisí klasifikováni jako invazivní druh.

muntžak chocholatý – samec

Muntžak chocholatý je malý druh jelínka žijící ve vlhkých lesích v oblasti střední Číny. Jeho charakteristickým znakem je tmavý až 17 cm dlouhý chochol umístěný na temeni hlavy a hrubá tmavá srst (v létě čokoládově hnědá).

Rty, špičky uší a spodek pod ocasem jsou bílé barvy. Samci mají typické šavlovité zuby, které jim vylézají z tlamy a pod chocholem schované krátké parohy.

Jedná se o plaché zvíře, které upřednostňuje místa s dobrým úkrytem. Snadno se vyleká a v případě nebezpečí samec vydává ostrý zvuk podobný štěkotu, díky čemuž bývá také nazýván štěkajícím jelínkem.

Ve své domovině je ohrožen zejména lovem a ztrátou přirozeného prostředí. V Číně je tento druh zařazen na mnoha místech do seznamu regionálně chráněných druhů. Vzhledem k jeho skrytému způsobu života a malému množství informací je dnes obtížné odhadnout celkový stav populace ve volné přírodě.

..
Související články
Zažité představy o jednom z nejznámějších dinosaurů, Tyrannosaurovi rexovi, se znovu otřásají. Byl to opravdu děsivý a chytrý predátor, jak tvrdila některá nedávná zjištění, nebo jen veliké, svalnaté monstrum s omezeným intelektem? Nová studie se kloní k původní teorii, že T. rex nebyl tak chytrý, jak některé práce dříve naznačovaly. Poněkud kontroverzní studie z roku […]
Příroda 12.4.2025
Pravlci, kteří získali proslulost zejména díky seriálu Hra o trůny, vyhynuli před zhruba 13 000 lety. Nyní se však skupině vědců z americké společnosti Colossal Biosciences podařilo vytvořit jejich genetické repliky. Na svět tak přišla tři mláďata šedého vlka, která zároveň nesou části DNA těchto dávných šelem. Cílem projektu bylo oživit vyhynulého pravlka obrovského pomocí […]
Vědci zkoumali vegetaci na ostrově Barro Colorado v Panamě, aby potvrdili škodlivé účinky zásahu bleskem na stromy. Kupodivu zjistili, že jeden, konkrétně silovoň Dipteryx oleifera, k sobě blesky záměrně přitahuje, aby se zbavil svých konkurentů a zejména parazitické liány, aniž by sám byl poškozen! Ostrov Barro Colorado se nachází v uměle vytvořeném Gatunském jezeře uprostřed […]
Jednou z hrozeb, kterou s sebou nese změna klimatu, je růst hladiny oceánů. Pobřežní oblasti, jež dnes slouží jako klíčové zemědělské regiony, mohou být v budoucnu zaplaveny slanou vodou a stát se neúrodnými. Řešením by mohly být takzvané halofyty – rostliny, které přirozeně snášejí vysoké zasolení půdy i vody. Vědci se nyní obracejí k těmto […]
Příroda 7.4.2025
Oteplování a sucho způsobují rapidní úbytek stromového patra v jižní oblasti boreálních lesů (tajgy).  Druhy mírného pásma zároveň nejsou schopny dostatečně rychle migrovat na sever a obsadit uvolněný prostor. Výsledkem je degradace a zánik těchto ekosystémů. Vědci z Botanického ústavu AV ČR zjistili, že pozitivní vliv na zasažené oblasti mohou mít překvapivě tropické cyklóny. Studie […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz