Korálovým útesům hrozí neustále nebezpečí. Od roku 2014 se tyto přírodní ekosystémy potýkají s tzv. Stony coral tissue loss disease (SCTLD), nemocí, jež se poprvé objevila nedaleko Floridy, odkud se postupně rozšířila až do Karibiku.
Odborníci se pomocí výzkumu korálů snaží nalézt řešení, jak bojovat se záhadnou nemocí, pokud takové vůbec existuje..
Vědci nemoc zaznamenali letos v lednu i u korálů podél západního pobřeží ostrova Svatého Tomáše, který je součástí Panenských ostrovů. Tým odborníků je pod vedením Marilyn Brandtové, vědkyně z Centra pro mořská a environmentální studia na univerzitě na Amerických Panenských ostrovech. Vzorky napadených korálů jsou podrobovány důkladné analýze.
„Všechny choroby korálů, které jsem zkoumala v minulosti, by se daly přirovnat ke chřipce. Dostavily se každý rok, šlo o sezonní nemoci. Jen někdy to byly větší epidemie. Tahle věc je ale spíš jako ebola.
Je to zabiják a nevíme, jak ho zastavit,“ sdělila Brandtová. Nemoc u korálů způsobuje rychlý úbytek tkáně, následuje výskyt bílých skvrn a poté korál odumře.
Aby vědci zamezili šíření choroby dál, odstraňují pomocí geologického kladívka a dláta napadené korály. Těm podávají antibiotikum amoxicilin, což se prozatím ukázalo jako nejúčinnější. „Stále si nejsme jistí, jaký patogen nemoc způsobuje.
Domníváme se ale, že to může být bakterie, protože reaguje na antibiotika,“ podotkla Brandtová.
Nemoc je označována za nejsmrtelnější chorobu korálů od 70. let 20. století, tehdy se korálové útesy potýkaly s nákazou bílých pruhů (v originále white-band disease), která zahubila dva druhy korálů. „Teď se díváme na stejný typ choroby, akorát místo aby nakazila dva druhy, nakazila jich 22,“ řekl odborník na korálové útesy William Precht, podle něhož může současná epidemie skončit katastrofálně.