Domů     Medicína
Jmenuje se Eliška
Pavel Polcar 2.9.2019

O případu narození dítěte matce s mozkovou smrtí jsme již informovali. Začátkem tohoto týdne lékaři na oficiální tiskové konferenci představili podrobnosti k případu.

Byly to téměř 4 měsíce, co odborníci uměle udržovali při životě ženu po mozkové smrti, a to z důvodu jejího těhotenství, plodu bylo v té době 16. týdnů. Lékaři se rozhodli, s podporou rodiny ženy, že dítě zachrání.

Na počátku mělo dítě přibližně 250 gramů, v době narození vážila holčička 2130 gramů a měřila 42 centimetrů. Eliška, jak dítě rodina pojmenovala, se narodila ve 34. týdnu 15. srpna 2019.

„Případ je bezesporu raritní a zapíše se do dějin světové medicíny. Zároveň potvrzuje obrovskou sílu počínajícího lidského života,“ řekl přednosta gynekologicko-porodnické kliniky nemocnice Pavel Ventruba.

Stav dítěte po porodu byl dobrý. „Zůstalo v péči neonatologů 14 dní a poté odcházelo s tatínkem domů,“ uvedl Ventruba. O kojení se postarala biologická teta dítěte, která se rovněž nedávno stala matkou.

Otec dítěte ho má již dva týdny ve své péči. V den narození byla zároveň jeho matka odpojena od přístrojů. Podle lékařů šlo o dlouhou a náročnou cestu, která nakonec vedla k malému zázraku.

Žena byla nalezena dne 21. dubna 2019 v ranních hodinách v bezvědomí, záchranářům se podařilo obnovit životní funkce, ale během odpoledne nastala mozková smrt. Podle lékařů trpěla matka malé Elišky arteriovenózní malformací.

Následná snaha udržování při životě sebou nesla mnoho úskalí. Odborníci museli kontrolovat ženin dech, stále se musely provádět krevní testy, kontrolovala se činnost ledvin, a především se dohlíželo na přísun živin potřebných pro růst plodu.

Tým lidí se snažil simulovat prostředí potřebné pro růst dítěte v těle jeho matky – masírovali bříško, mluvili na dítě, pouštěli mu hudbu, dokonce měli k dispozici techniku simulující běžnou chůzi. „Babička četla pohádky dítěti po celou dobu těhotenství,“ uvedl Roman Gál, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny.

Lékaři museli také bojovat s infekčním onemocněním, a to celkem čtyřikrát za celou dobu. Podle známých faktů je po celém světě zaznamenáno necelých 20 případů, které měly podobný průběh. „Těhotenství, přes všechny neskutečné obtíže, probíhalo z pohledu vývoje dítěte překvapivě velmi dobře. Jako by se vůbec nic nedělo,“ doplnil Ventruba.

Související články
Medicína Ostatní 20.11.2024
Metabolismus znamená život a život je nemyslitelný bez buňky. Tyhle automatické pravdy začíná výzkum zpochybňovat. Vědci vyvinuli metabolismus, který se sám udržuje, přitom buňku nepotřebuje. Je to zatím jen první krok, spíš nesmělý, ale naděje – i obavy – s ním spojené jsou obrovské.   Před několika měsíci vydala Společnost Maxe Plancka zprávu, která by […]
Jsou pouhým okem neviditelné, bez chuti a bez zápachu. Nemáte šanci je v jídle postřehnout, přitom jde o vysoce nebezpečné karcinogeny. Z přírody se vymýtit nedají. Jistou naději ale dávají výzkumy biologických metod boje proti plísním, které aflatoxiny tvoří. Počátkem 60. let minulého století postihla britské chovatele drůbeže nečekaná rána. Ve velkém jim hynuly především krůty. Vypadalo to […]
Medicína 16.11.2024
Puberta startuje u dívek kolem 10 až 12 let, ale stále častěji se objevují případy, kdy k tomuto procesu dochází mnohem dříve. Nové studie naznačují, že jedním z faktorů, které mohou hrát roli při předčasném nástupu puberty, jsou chemikálie přítomné v prostředí, s nimiž děti přicházejí do styku od útlého věku. Chemikálie, které jsou spojovány […]
Medicína Ostatní 15.11.2024
Postupná ztráta vlasů u mužů je přijímána jako něco běžného a normálního. Oproti tomu o ztrátě vlasů u žen se příliš nemluví, přestože s ní bojuje až 40 % žen po čtyřicítce. Příčin může být hned několik. Vypadávání vlasů ve formě skvrn nebo úplná ztráta vlasů i tělního ochlupení je pak příznakem autoimunitního onemocněními, zvaného […]
Medicína 10.11.2024
Vědecký svět dosáhl dalšího významného milníku. Výzkumníci totiž dokázali vytvořit syntetická lidská embrya pouze z kmenových buněk, což znamená, že pro jejich vznik nebyly potřeba vajíčka ani spermie. Tento objev, který je považován za přelom v oblasti výzkumu embryonálního vývoje, nabízí nové příležitosti pro pochopení genetických poruch a příčin opakovaných potratů. Zároveň však přináší řadu […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz