Historie české egyptologie je nejen poměrně dlouhá, ale také velmi zajímavá a napínavá. Její začátky nebyly vůbec jednoduché, ale velké množství archeologických nálezů v různých egyptských lokalitách je více než výmluvné.
Za významný milník na tomto poli u nás je považován rok 1919, kdy se egyptologie začala poprvé vyučovat na Univerzitě Karlově. .
Úspěchy českých egyptologů za poslední století připomene výstava v pražském Karolinu, která pro veřejnost odstartuje 2. srpna a potrvá až do 8. září.
Výstava nazvaná Mezi Prahou a Káhirou. 100 let české egyptologie je koncipovaná průřezově.
„Výstava má několik rozdílných částí. Akademické začátky jsou prezentovány archivními dokumenty, výzkumy pak zejména velkoformátovými fotografiemi. Pro prezentaci šachtových hrobek jsme zvolili multimediální projekci, která přiblíží složité náboženské texty, jež zdobí jejich pohřební komory,“ popisuje egyptoložka Lucie Jirásková.
„Osvěžením na závěr jsou 3D tisky vybraných nálezů, které uchovává Náprstkovo muzeum. Představují dotykovou část výstavy a ve spojení s tradičními sádrovými odlitky ukazují na rozdílnost a možnosti těchto dvou technik,“ dodala Jirásková.