Je tomu již 15 let, co proběhlo objevení uhlíkových kvantových teček jako vysoce fotostabilního fluorescenčního materiálu.
Tečky byly během uplynulé doby velice často využívány jako fluorescenční značky pro in vitro zobrazování (tj. fluorescenční značení buněk). V současné době ale začínají pronikat také do in vivo zobrazování nemocných tkání jako nitrožilně vpravovaný fluorescenční kontrast.
Tento pokrok je umožněn biokompatibilitou, která je založena na jednoduchém prvkovém složení (uhlík, kyslík, dusík). Výzkumníci z Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů (RCPTM) se v nedávné studii snažili dané trendy zkombinovat pro fluorescenční monitorování kmenových buněk v organismu po podkožní transplantaci i nitrožilní aplikaci.
Vůbec poprvé se vědcům podařilo detekovat aplikované mesenchymální kmenové buňky do žil označené uhlíkovými tečkami v myším nádoru. Tyto tečky tedy badatelům posloužily jako značka pro semikvantitativní detekci transplantovaných buněk, čímž se podařilo potvrdit migrační vlastnosti k postiženému místu u hlodavce.
Výsledkem je fakt, že uhlíkové tečky mohou sloužit jako prostředek k monitorování kmenových buněk v oblasti jejich častého využití, tedy v cílené terapii či regenerativní medicíně.