Domů     .Top
Čeští vědci se vypravili na Island
Dagmar Garciová 24.7.2019

Badatelé z Mendelovy univerzity v Brně (MENDELU) se aktuálně podílejí na výzkumu, jenž by měl odkrýt systém fungování oceánských proudů na severní polokouli a odpovědět na otázku, zda a jak se proudy mění. Informace se vědci vydali sbírat do „země ledu a ohně“..

Islandská krajina má svůj specifický ráz. Lesy, které jsou pro Evropu typické, bychom zde hledali jen stěží. Většina stromů byla na Islandu vykácena již v dobách Vikingů. Místní proto využívají zásoby dřeva, které připluje na pobřeží.

Faktem je, že toto dřevo je státním majetkem, farmáři jej mohou za určitou částku od státu v případě zájmu vykoupit. Odkud se však toto dřevo bere?

Badatelský tým, jehož součástí jsou i čeští výzkumníci, z Icelandic forest service v čele s Ólafurem Eggertssonem nasbíral přes stovku vzorků z naplaveného dřeva na pobřeží, z nich se pak bude zjišťovat stáří a lokalita dřeva.

„Dřevo driftuje přes Severní ledový oceán většinou z Ruska, což prokázaly už předchozí výzkumy našich kolegů. My jsme se na této lokalitě zaměřili především na kmeny stromů, které měly nejvíce letokruhů, tedy dosahovaly stáří až několik stovek let.

U takových vzorků je větší pravděpodobnost úspěšné datace a lokalizace původu dřeva,” sdělil Michal Rybníček, dendrochronolog z lesnické a dřevařské fakulty MENDELU.

V 60. až 70. letech probíhala na území Ruska frekventovaná těžba dřeva. Podle dendrochronologa Tomáše Koláře mohou nejstarší stromy pocházet právě odtud. „Část stromů může být z této těžby, jiné se do moře dostaly přirozeně erozí, protože mají ještě kořeny.

Při jarním tání sněhu dochází k vzestupu hladiny řek, do vody se tak dostanou kmeny stromů, které v ledových krách zamrznou. Tyto kry se pak dostávají na volné moře, kde postupně roztávají a kmeny jsou dále unášeny mořskými proudy,” vysvětluje Kolář.

Související články
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz