Domů     .Top
Blázni do srubů vás vtáhnou do magické krajiny amerického Východu

komerční sdělení

Apalačské pohoří se táhne přes významnou část východu Spojených států a Kanady, a právě zde se nacházejí blázni do srubů, kteří do zdejší magické krajiny zasazují typické dřevěné stavby.

Klasické americké sruby u nás příliš velkou historii nemají – v našich končinách se začínají stavět až v posledních letech a přiznejme si to, působí zde často trochu jako pěst na oko. V USA a Kanadě ovšem mají své nezastupitelné místo, a to především v horských a (nebo) severních oblastech.

Oblíbené zde jsou hlavně díky svým skvělým izolačním vlastnostem a také snadné dostupnosti materiálu. Stačí přece poshazovat pár stromů, odkornit je, pospojovat je do formy domu a můžete bydlet. Anebo ne?

Že to není tak jednoduché, ukáže dokumentární seriál Blázni do srubů, který se na naše obrazovky vrací ve své již druhé sérii. Štáb zde sleduje opravdové machry na stavbu srubů, tým Charlieho Normana, který ale tentokrát nestaví zcela nové budovy, ale vydává se metodou poněkud ekologičtějšího upcyclingu.

Vyhledává totiž staré, zapomenuté a opuštěné sruby a stodoly a vdechuje jim nový život.

Záchrana takových starých staveb je navíc unikátní v tom, že je třeba mít dostatečné znalosti o dřevě a o tom, jak se chová po desítkách i stovkách let v pokácené a dlouho netknuté formě. Navíc je budovy často třeba předem demontovat a znovu složit, což si na straně stavebníků vyžaduje spoustu pečlivosti a trpělivosti při restaurování.

Podle Normana a jeho chlapů to ale stojí za to – tvrdí, že tahle práce je obnovením amerického snu.

Společně se štábem navíc zjistíme, že předci současných obyvatel Apalačského pohoří nebyli žádná „ořezávátka“ a ve „fochu“ se skutečně vyznali. Jejich úžasné tesařské umění, nahrazené v dnešní době spíše rychlými a finančně efektivními metodami, ocení nejen odborníci, ale také ta část široké veřejnosti, která miluje vůni dřeva a je dnes ještě alespoň částečně zasažena trampingem a chatařením.

Staré metody zpracování dřeva se zkrátka i v současnosti ukazují být těmi nejlepšími, byť na ně lidstvo pomalu zapomíná. Díky chlapům, jako je Norman a jeho tým, se však historie může vracet a nemusí se nenávratně ztratit někde v odlidštěných archivech.

O tom, jak se některé sruby pod rukama expertů postupně navracejí k životu, i o tom, jak jiné dokážou sloužit už jenom jako „dárci orgánů“, tedy vysoce cenného historického dřeva, se můžete dozvědět ve druhé řadě dokumentárního seriálu Blázni do srubů (Log Cabin Fever), který má premiéru v pondělí 22. července ve 21:00 na kanálu Viasat Explore..

Související články
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz