Již dlouhodobě se hovoří o tom, jak živočišná výroba zatěžuje planetu. Vždyť jsou k ní potřeba dvě třetiny celkové zemědělské plochy a navíc má na svědomí víc škodlivých emisí než automobily. Podle odborníků to znamená jediné – prostor dostane laboratorně vypěstované maso, které by mohlo již do dvaceti let nahradit 40 % spotřeby masa pravého..
Jedním z prvních vědeckých počinů je v tomto ohledu uměle vypěstované kuřecí maso z laboratoře Mempihs Meats v Kalifornii. „Z vysoce kvalitní svaloviny zvířat odebereme kmenové buňky, kterým poskytneme živiny, aby mohly růst.
Jakmile vyroste svalovina, vaříme ji jako obyčejné maso,“ řekl Uma Valeti, ředitel společnosti.
Odborníci odhadují, že by takto vytvořené maso mohlo do dvaceti let pokrýt bezmála polovinu celkové spotřeby. Zatím však kalifornské firmy, které krom kuřecího dokázaly vypěstovat také naprosto věrohodné maso kachní či hovězí, čekají na schválení od úřadů na kontrolu potravin.
„Lidé chtějí jíst maso. Ale nechtějí, aby zvířata trpěla na jatkách. My nabízíme maso, které nepochází ze zvířat a víme, že existuje velká skupina lidí toužících po lahodném mase bez krvavé minulosti,“ uzavřel téma americký vědec Brian Spears, který se na pěstování umělého masa rovněž podílí.