Domů     .Top
Česká města stále dusí automobilová doprava
Martin Janda 11.7.2019

Že automobilová doprava založená na spalovacích motorech je jedním z největších znečišťovatelů ovzduší, není žádným tajemstvím. Oxidy dusíku, oxid uhelnatý, prachové částice, formaldehyd, olovo, arzen, rtuť, to všechno jsou jedy, ze kterých automobilová doprava vytváří běžnou součást ovzduší..

Zmíněné látky výrazně zkracují život, poškozují zdraví a negativně ovlivňují i psychický vývoj. „Je prokázán význam ovlivnění vývoje psychických funkcí a chování při vystavení více než 30 mikrogramům oxidu dusičitého v těhotenství.

Ve vyšším věku dětí se snižuje rychlost neuropsychického vývoje a nad 40 mikrogramů zvyšuje výskyt Alzheimerovy choroby,“ uvedl Radim Šrám z Komise pro životní prostředí Akademie věd ČR.

Jeho kolegové z Centra pro životní prostředí měřili v březnu a dubnu koncentrace škodlivin v devíti krajských městech. K výzkumu si vybrali celkem 200 míst. „Zaměřili jsme se na znečištění oxidem dusičitým.

Ten vzniká spalováním například v plynových kotlích, spalovnách, elektrárnách, ale ve městech pochází hlavně z automobilových emisí,“ přiblížil Miroslav Šuta, který byl koordinátorem projektu.

Nejhorší situace byla zjištěna na pražské magistrále, konkrétně na křižovatce Ječné a Sokolské. Avšak ani zbytek magistrály není místem, kde by se plíce či ostatní orgány cítily jako v ráji. Špatná situace je například v ulici V Holešovičkách, kde magistrála stoupá k ústecké dálnici.

Vysoká míra koncentrace škodlivin byla rovněž naměřena v Dejvicích, na Spořilově, v Evropské, Bělocerkevské ve Vršovicích či v ulici Veletržní v Holešovicích.

Vysoké koncentrace oxidu dusičitého přes 50 mikrogramů na metr krychlový badatelé naměřili i v Brně, Ostravě a v Plzni. Proti minulosti se naopak situace mírně zlepšila v Ústí nad Labem, avšak i zde jsou koncentrace dále vysoké.

reklama
Související články
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz