Že automobilová doprava založená na spalovacích motorech je jedním z největších znečišťovatelů ovzduší, není žádným tajemstvím. Oxidy dusíku, oxid uhelnatý, prachové částice, formaldehyd, olovo, arzen, rtuť, to všechno jsou jedy, ze kterých automobilová doprava vytváří běžnou součást ovzduší..
Zmíněné látky výrazně zkracují život, poškozují zdraví a negativně ovlivňují i psychický vývoj. „Je prokázán význam ovlivnění vývoje psychických funkcí a chování při vystavení více než 30 mikrogramům oxidu dusičitého v těhotenství.
Ve vyšším věku dětí se snižuje rychlost neuropsychického vývoje a nad 40 mikrogramů zvyšuje výskyt Alzheimerovy choroby,“ uvedl Radim Šrám z Komise pro životní prostředí Akademie věd ČR.
Jeho kolegové z Centra pro životní prostředí měřili v březnu a dubnu koncentrace škodlivin v devíti krajských městech. K výzkumu si vybrali celkem 200 míst. „Zaměřili jsme se na znečištění oxidem dusičitým.
Ten vzniká spalováním například v plynových kotlích, spalovnách, elektrárnách, ale ve městech pochází hlavně z automobilových emisí,“ přiblížil Miroslav Šuta, který byl koordinátorem projektu.
Nejhorší situace byla zjištěna na pražské magistrále, konkrétně na křižovatce Ječné a Sokolské. Avšak ani zbytek magistrály není místem, kde by se plíce či ostatní orgány cítily jako v ráji. Špatná situace je například v ulici V Holešovičkách, kde magistrála stoupá k ústecké dálnici.
Vysoká míra koncentrace škodlivin byla rovněž naměřena v Dejvicích, na Spořilově, v Evropské, Bělocerkevské ve Vršovicích či v ulici Veletržní v Holešovicích.
Vysoké koncentrace oxidu dusičitého přes 50 mikrogramů na metr krychlový badatelé naměřili i v Brně, Ostravě a v Plzni. Proti minulosti se naopak situace mírně zlepšila v Ústí nad Labem, avšak i zde jsou koncentrace dále vysoké.