Sněžné řasy, nalezené v drsných podmínkách vysoko v chilských Andách, opět posunuly hranici, za kterou už vědci považovali výskyt života za vyloučený. Objev tak znovu předestírá otázku, kde všude ve sluneční soustavě je možné nalézt živé organismy.
Na ledových útvarech stratovulkánu Llullaillaco, známých jako penitentes (kajícníci), nalezli vědci červené zbarvení. Právě nápadné skvrny na bílých „rouchách“ kajícníků ukázaly na výskyt mikroskopického života, tzv.
sněžných řas. Ve výšce 4 870 metrů nad mořem, v prostředí s extrémními větry, výkyvy teplot a vysokými dávkami ultrafialového záření, se organismům překvapivě daří. „Náš výzkum ukazuje, že nezáleží na tom, o jak náročné podmínky jde. Život si najde cestu, pokud má přístup k tekuté vodě,“ říká vedoucí studie Lara Vimercatiová.
Nález otevírá otázku, zda tyto útvary fungují coby oáza života i mimo planetu Zemi. Dramatické ledové jehlany podobné těm v Andách totiž existují rovněž na Plutu a spekuluje se o jejich výskytu také na Jupiterově měsíci Europa.
Studie s detaily o vůbec prvních známkách života nalezených v takto nehostinném prostředí byla publikována v odborném časopise Artic, Antarctic, and Alpine Research. .