Se vskutku kontroverzním názorem nedávno přišel Henry T. Greely – ředitel Center for Law and the Biosciences při Stanford University. Podle něj je jen otázkou času, kdy plození dětí přestane probíhat v ložnici a význam sexu se smrkne na obyčejnou zábavu bez hlubšího významu..
„Moje nejsilnější předpověď je, že v budoucnosti lidé stále budou mít sex – ale už ne tak často za účelem početí dětí,“ prohlásil výše jmenovaný vědec během rozhovoru pro BBC. Podle něj si bude za nějakých 20 až 40 let většina zdravých žen objednávat otěhotnění v laboratoři.
Předpokládá to proto, že oplodnění prostřednictvím zkumavky nabízí některé výhody. Například bude možné si embrya ještě před přenosem do dělohy nechat vyšetřit pomocí metody známé pod zkratkou PGD, která stručně řečeno dokáže odhalit nežádoucí geny.
Hlavní nevýhody jsou v zásadě dvě. Za prvé proces v laboratoři nebude tak příjemný, jako „tradiční metody“ a za druhé se jedná o metodu relativně drahou. Greely se ovšem domnívá, že bude postupem času dostupnější.
„Stejně jako v případě většiny věcí, i zde bude zpočátku existovat přiměřené množství viscerálních negativních reakcí. Jakmile si ale široká veřejnost uvědomí, že děti ze zkumavek se skutečně nerodí se „dvěma hlavami a ocasem“, mnoho jedinců začne tuto variantu preferovat,“ shrnul Greely svůj předpoklad.