V současnosti se předčasně narodí přibližně 9000 dětí ročně a tento počet neustále narůstá. Problematikou předčasných porodů se zabývali již britští vědci, nyní je řada na českých odbornících, kteří na výzkum QUiPP navazují a kteří se snaží přijít na způsob, jak předpovídat termín předčasného porodu..
Ve zvířecí říši předpovědi předčasných porodů fungují poměrně přesně. Antonín Pařízek z gynekologicko-porodnické kliniky v Praze říká, že u většiny zvířat jsou veterináři schopni na hodinu predikovat, kdy bude porod.
U člověka to však prozatím není možné. „Protože zejména v případě předčasného porodu hrozí, že miminko bude mít komplikace. Potřebujeme vědět, zda se máme snažit předčasný porod oddálit, zda máme podat léky na urychlení plicní zralosti, a hlavně jestli organizovat transport do místa intermediární péče nebo dokonce nejvyšší perinatologické péče,“ dodává Pařízek.
Do studie jsou zapojeny ženy, které již předčasný porod jednou prodělaly, je u nich tak vysoká šance, že je bude předčasný porod čekat znovu. Do speciální aplikace se následně zadají parametry o ultrazvukem změřené délce děložního hrdla a hodnoty látky označované jako fetální fibronektin.
Česká studie rozšiřuje výzkum o parametry biochemické, o mikrobiální prostředí porodních cest matky a její imunologický profil. Čím více bude nalezeno parametrů, tím více se odborníci přiblíží kýženému výsledku.
Výzkum stále probíhá a získaná data by mohla do tří let poskytnout konkrétnější výsledky.