S plešatostí se v USA potýká asi 80 milionů osob. Vědecký tým z výzkumného ústavu Sanford Burnham Prebys v Kalifornii vytvořil vlasy, jež vypadají zcela přirozeně a jež vyrůstají přímo z lidské kůže.
Vědcům posloužily tzv. pluripotentní kmenové buňky. Výsledek byl přednesen na konferenci Mezinárodní společnosti pro výzkum kmenových buněk..
Profesor Alexey Terskikh, jenž výzkum vedl, sdělil, že tento nově popsaný postup konečně překonává technologické bariéry, které bránily tomu, aby jejich objev mohl fungovat v reálném životě.
„Nyní máme opravdu robustní a vysoce kontrolovatelnou metodu pro vytváření přirozeně vypadajících vlasů, které rostou z kůže. Využíváme k tomu obnovitelný zdroj lidských kmenových buněk. Jedná se o kritický průlom ve vývoji prostředků proti plešatosti založených na buněčném výzkumu,“ řekl.
Dřívější pokusy před čtyřmi lety byly testovány na myších. Proces růstu vlasů byl postavený na typu buněk v dermální papile, tedy pojivové tkáni, v níž jsou krevní kapiláry, jejichž funkcí je přivádět živiny vlasové cibulce.
Tyto buňky ovlivňují růst vlasů, jejich sílu, délku a růstový cyklus. Nová metoda zahrnuje mřížku tvořící kostru, jež má udávat směr růstu vlasů a napomáhat implantovaným kmenovým buňkám. Díky tomu, že je mřížka ze stejného materiálu jako vstřebatelné stehy, tak i ona se postupně vstřebá do těla. Technologii si licencovala společnost Stemson Therapeutics.