Afričtí a američtí vědci vyvinuli geneticky upravenou houbu, jež by měla sloužit ke snížení počtu komárů rodu Anopheles, kteří se řadí mezi hlavní přenašeče malárie. Cílem odborníků není, jak tvrdí, vyhubení populace, ale zamezení šíření nemoci.
Výsledky studie byly zveřejněny v odborném časopise Science..
Prvním krokem bylo nalezení speciálního typu mikroskopické houby Metarhizium pingshaense, jenž infikuje komáry přirozenou cestou. Dále se odborníci snažili o různé modifikace. Podle jednoho z amerických výzkumníků je houba velmi poddajná, a tak se genetické inženýrství na ní provádí velice snadno.
Do houby následně vpravili genetickou instrukci k výrobě toxinu z prudce jedovatého australského pavouka. Houba v komářím těle začne vytvářet jedovatou látku, čímž svého hostitele usmrtí.
Pro otestování posloužila vědcům „falešná vesnice“ zaujímající rozlohu 600 m². Místo vybavili rostlinami, zdrojem vody či potravou, aby vytvořili pro komáry vhodné prostředí. Úniku hmyzu zabraňovala dvojitá vrstva moskytiéry.
Spóry houby vědci smíchali se sezamovým olejem a touto směsí pokryli bavlněné plátno. Působení houby byli komáři vystaveni po přímém kontaktu s plátnem. Z populace o téměř 2000 jedinců přežilo za 45 dní pouhých 13 parazitů. Houba byla nebezpečná jen na zacílený hmyz, např. včelám vůbec neuškodila.