Je to několik dní, co vědci z MIT představili světu moderní typ radaru, který rozpozná konkrétní osoby a navíc umí velice přesně měřit jejich tep i emoce. Jistě, dalo by se namítat, že podobné radarové systémy už nějaký čas existují, ale až nyní vědci dokázali všechno dostatečně zjednodušit a zpřístupnit tak technologii i pro takové prostory, jako jsou domácnosti nebo nemocnice..
Nový radar funguje na základě technologie zvané FMCW (Frequency-Modulated Continuous-Wave Radar), schopné měřit vzdálenost dle frekvenčního rozdílu mezi vyslanými a odraženými vlnami za pomoci jednoho vysílače a několika snímacích antén, které zajišťují přesnost takřka na centimetry.
Aby bylo možné tímto způsobem detekovat člověka, je nutné využít speciální algoritmy, díky kterým lze navíc odhalit rychlost dýchání člověka nebo jeho srdeční tep, protože pumpování krve do těla vytváří jemnou ale stále patrnou oscilaci.
Taková technologie by mohla plnit širokou škálu úkolů – od střežení základních životních funkcí malých dětí až po hlídání stavu lidí v nemocnicích.