Domů     .Top
Studentský závod předvedl budoucnost čisté dopravy
Pavel Šmejkal 25.4.2019

Pátý ročník vytrvalostních závodů autíček na vodíkový pohon zná své vítěze! V červnu budou Českou republiku na světovém finále reprezentovat týmy Motol Speeders a Werk Team 1. Na místě byly také k vidění nejnovější elektromobily a návštěvníci si mohli vyzkoušet alternativní způsoby dopravy.

Ostravské Trojhalí Karolina bylo svědkem dvou dnů dramatických závodů Horizon Grand Prix. Dvacet sedm talentovaných středoškolských týmů z celé země se sjelo do Moravskoslezského kraje závodit se svými modely aut na vodík.

Akce je vyvrcholením vzdělávacího programu, ve kterém se žáci a žákyně učí o změně klimatu, možnostech obnovitelných zdrojích a sestavují vlastní model 1:10 auta s vodíkovým palivovým článkem.

Cílem náročného závodu bylo objet na dráze co nejvíce kol během 6 hodin. To se podařilo hlavním vítězům Motol Speeders z pražské Střední průmyslové školy dopravní. „Zlatý hattrick“ zkompletovali také již zkušený Werk Team 1 z SOŠ Třineckých železáren, který se stal vítězem druhého závodního dne.

O napínavost obou závodních dní se však postaraly dramatické závěry všech týmů, což dokazuje i fakt, že se vedoucí pozice měnily ještě i pár sekund před koncem.

Studentské týmy měly letos nově šanci představit své dovednosti i odborné komisi složené se zástupců partnerských firem, zástupců Moravskoslezského kraje i města Ostrava. „Zaujal mě zejména vlastní zájem a motivace studentů středních škol rozvíjet se, jde vidět, že o šikovné inženýry v budoucnu nebude nouze.“.

pochvaloval si jeden z porotců Daniel Minařík, energetický manažer města Ostravy. Za pravdu mu dává i jeden z účastnících se mladých inženýrů Pavel Hrstka: „Mojí motivací je získat dobrou práci. Díky této soutěži jsem se naučil princip palivového článku a spolupracovat s ostatními.

Jsem ve druháku a vím, že po střední chci pokračovat na vysokou a najít si práci, která se těmito technologiemi zabývá“. .

Ač mají v této soutěži zatím navrch technické obory, program Horizon Grand Prix je otevřený všem středním školám. David Klement z Gymnázia Nad Alejí k účasti uvádí: „Připojil jsem se, protože do týmu potřebovali fyzika na počítání.

Stavbu autíčka jsme si užili. byť je mým zájem spíše programování naučil jsem se lépe pracovat s pájkou, elektronikou i 3D tiskem.“ „Je to neskutečné, to se tady studenti naučí za hodinu by v knížkách hledali týden.

Spojení zábavy a vzdělání je to nejlepší, co se může žákům dostat.“ uzavírá Stanislav Folwarczny náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro školství.

Společnost Horizon, která program poskytuje po celém světě děkuje všem zapojeným učitelům a sponzorům, bez kterých by tato forma podpory technické vzdělanosti nebyla možná. Světové finále, na kterém se potkají nejlepší z 200 týmů z celého světa, se uskuteční 8.června v Praze v rámci Veletrhu vědy pořádaném Akademií věd ČR.

Související články
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz