Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) proběhl výzkum, který měl dokázat, zda si myši poradí v kosmu ve stavu beztíže, a jaký bude mít jejich pobyt ve vesmíru vliv na celkové zdraví.
Dvacet myší bylo vystaveno podmínkám, jaké musí každý den snášet astronauti, museli se vypořádat s téměř nulovou gravitací, radiací a nedostatkem prostoru. U většiny myší se projevovalo zvláštní chování – začaly poletovat podél stěn klece.
Všechny myši ve vesmíru byly samice a na ISS strávily 17 až 37 dní a po celou dobu byly snímány kamerami, souběžně na Zemi vědci sledovali druhou skupinu hlodavců v běžné pozemské gravitaci.
Výsledky dopadly pozitivně, všechny myši svou výpravu do kosmu přežily a na působení stavu mikrogravitace se na nich nijak nepodepsalo. Velice rychle si zvykly a následně se chovaly stejně jako v běžném prostředí – žraly, hrály si, staraly se o sebe apod. Mladší myšky byly dokonce aktivnější než ty na Zemi.
Pro všechny byla rychlost adaptace překvapující, k pohybu v beztížném stavu myši využívaly strop stěny klece, kde se zachytávaly a odstrkovaly. Nejzajímavěji se hlodavci začali chovat asi týden po umístění na ISS. Vždy to odstartovala jedna myš, která se rozeběhla podél stěn své klece, a následně ji ostatní napodobovaly.
Vědci si tento jev neumí prozatím vysvětlit, dost možná se jednalo o pouhé repetitivní chování z nudy.
Výzkum proběhl již v roce 2014, ale výsledky a podrobnosti byly americkým vědeckým časopisům poskytnuty až nyní.