Onemocnění nehtovou a kožní mykózou je problematika, za kterou se není třeba stydět. Podle nejnovějších výzkumů má mykózu téměř každý druhý Čech. Zejména ve veřejných prostorách, jako jsou např. bazény, společné sprchy, sauny a další, dochází k největšímu riziku přenosu kožních mykóz.
Častým problémem však bývá jejich nerozpoznání, a tím pádem se zabrání včasnému zahájení léčby.
Léčba mykóz je dlouhodobější proces, jehož výsledky nebudou patrné hned. Zejména pokud se s léčbou začne příliš pozdě, délka léčení se prodlouží, proto je velmi důležité veškeré příznaky vzít na vědomí.
Situace se dá následně řešit konzultací s dermatologem, v řadě lékáren jsou také volně prodejné masti či gely. Podle doc. MUDr. Ivany Kuklové, CSc., vedoucí Centra pro dermatomykózy Dermatovenerologické kliniky 1. LF UK a VFN, je důležité nepřestávat s léčbou mykóz okamžitě po vymizení příznaků.
Aby se předešlo návratu onemocnění, je zapotřebí pokračovat v léčbě ještě další dva týdny.
Ideálním prostředím pro vznik kožní mykózy jsou vlhčí místa jako např. kožní záhyby či prostor mezi prsty na nohou. Objevit se ale může i na jiných místech na těle, a to bez ohledu na to, jak přísně člověk dbá na hygienu.
„Jedná se o zdravotní (ne pouze kosmetický) problém, který vyžaduje důsledné a včasné řešení. Pokud zahájíme lokální léčbu včas, můžeme se vyhnout podávání systémových antimykotik, která mohou v určitých případech představovat zátěž pro organismus pacienta.
Řada osob si ovšem změny na kůži a nehtech s mykózou vůbec nespojí a promešká tak možnost mykózu začít léčit včas“ říká doc. MUDr. Ivana Kuklová, CSc.