Domů     .Top
Kdy jít s dítětem k očnímu lékaři?

komerční sdělení

Když dospělý člověk vidí špatně, jde automaticky k očnímu specialistovi. U dětí je situace poněkud odlišná. Především ty nejmenší vám vůbec nic neřeknou. Dáno to může být věkem, ale také tím, že zkrátka jakékoli problémy se zrakem považují za normální záležitost.

Často jdou rodiče s dětmi k lékaři až v momentu, kdy si začnou stěžovat na bolesti hlavy, případně si budou hodně mnout oči při čtení či dívání se na televizi. To už je často pozdě. Kdy tedy jít poprvé s dítětem k lékaři?

Jaké následky může mít opomenutá péče? Jak často chodit na preventivní prohlídky?

Kdy s dítětem vyrazit poprvé k očnímu lékaři?

První oční prohlídku absolvují děti již po narození. Další vyšetření je na řadě ve věku 3 let. Mnohdy se lze setkat s tím, že přijdou měřit zrak přímo do mateřské školy. Pokud je něco v nepořádku, rodič s dítětem následně navštíví ordinaci odborníka, který ho podrobně vyšetří.

Je velmi pravděpodobné, že tříleté dítě nebude spolupracovat, nicméně snaha dosáhnout validního vyšetření se určitě vyplatí.

Jaké jsou důsledky opomenuté péče?

Většina očních vad se dá vyléčit v dospělosti. Jedná se především o dalekozrakost, krátkozrakost a astigmatismus. Jestliže ovšem neodhalíte včas tupozrakost, při níž je jedno z očí slabší než to druhé, může mít dítě v dospělosti velký problém na trhu práce.

Tupozrakost se léčí ve věku zhruba 6 až 7 let. Zdravé oko se v případně diagnostiky problému řeší zakrýváním zdravého oka. Existují dětské dioptrické brýle se specifickým okluzorem. V dospělosti už tento postup aplikovat nelze.

V jakých intervalech navštěvovat s dítětem specialistu?

Zjistí-li se u dítěte některá z vad, problém se řeší individuálně s odborníkem. Je jasné, že dítě nejspíše nedostane brýle na čtení a nebude muset již očního lékaře navštěvovat.

Spíše se mu upraví zrak brýlemi na dálku, případně se koriguje tupozrakost. Standardně se navštěvuje oční lékař s dítětem dvakrát ročně.

reklama
Související články
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz