V rámci Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku bylo možné 24. 3. vidět kolekci AUDIRE FLUCTUS, která člověka ochrání před škodlivým elektromagnetickým vlněním, upozorní ho na aktivní zaměřování odposlechu nebo mu umožňuje slyšet polární záři.
To, co ještě před několika lety znělo jako sci-fi, se stává realitou. .
Výsledná hi-tech kolekce byla představena návrhářkou Ivou Burkertovou (ODIVI), designérkou Žil Vostalovou a umělcem Kryštofem Brůhou. Hlavním cílem projektu bylo spojit módu s technologií a vytvořit tak kolekci budoucnosti.
Tento koncept oblečení se zabývá detekcí a odstíněním elektromagnetického vlnění. Samotný oděv je v podstatě antiradiačním oblekem a přenosnou detekční aparaturou. Proto nese název Audire Fluctus, což v překladu z latinského jazyka znamená “poslouchat vlny”.
Kolekce Audire Fluctus má 3 části. První je svrchní vrstva, což je pokovená textilie, fungující jako štít, jež odráží elektromagnetické vlnění, které město vyzařuje. Sekundární vrstva je tvořena citlivou aparaturou, která detekuje elektromagnetické vlny v jejich neviditelném spektru.
Třetí část (undercover) je skrytá síť, která umožňuje oděvu neviditelné elektromagnetické vlnění zpracovávat a reprezentovat ho pomocí zvukových vibrací a zároveň má reflektivní charakter.
Pokovená izolační vrstva kolekce Audire Fluctus je schopna odstínit nízkofrekvenční až vysokofrekvenční elektromagnetické pole 0 Hz – 300 GHz. To jsou dlouhé vlny, které využívají ponorky, družice, námořní doprava a rádia. K vysokofrekvenčním zařízením patří například mobilní telefony a wifi sítě.
„Elektromagnetické vlnění oficiálně škodlivé není. Nicméně o tématu elektrosmogu se stále provádějí výzkumy. Některé z nich ukazují, že v individuálních případech vliv vysokofrekvenčního vlnění může vyvolávat například bolest hlavy.
4G sítě se nepoužívají dost dlouho na to, aby studie ukázaly dlouhodobý vliv na člověka. A to se už pro Evropu plánuje pátá generace této technologie, která bude ještě intenzivnější,” vysvětluje Kryštof Brůha.