Domů     .Top
Jak se měnil kulatý nesmysl?
Martin Janda 25.3.2019

Hry, které připomínaly fotbal, provozovali již staří Číňané, Řekové či Římané. Každopádně do dnešní podoby se fotbal začal vyvíjet na Britských ostrovech od 16. století.

Tehdejší hráči rozhodně nemohli být žádní přecitlivělí uplakánci, jako leckteří jejich současní následovníci. Takový Neymar by v té době zřejmě díru do světa neudělal. Hra byla navýsost tvrdá a míč? Jen pro silné žaludky.

Býval vyroben z nafouklého prasečího močového měchýře a zabalen ve vepřové kůži. Jiné míče se vycpávaly peřím nebo zrním.

Věda do fotbalu pronikla v polovině 19. století, když americký chemik Charles Goodyear vulkanizoval kaučuk. On sám poté vyrobil první gumový míč, který kopanou zásadním způsobem zkvalitnil. Navíc se konečně mohly začít vyrábět stejné míče, takže jim mohl být dán standardizovaný rozměr. Ten je dodnes vyměřen obvodem pohybujícím se mezi 69 až 71 centimetry.

Až do roku 1938 se na světových šampionátech hrálo s míčem se šněrováním. Balony byly vyrobeny z těžké kůže a dostat jimi do hlavy či do citlivých míst nebyla žádná legrace.

Postupem času se k výrobě míčů začaly používat lehčí materiály. Od 50. let se začala měnit barva míče. Kožené tmavé balóny se začaly zesvětlovat, zejména proto, že na zeleném trávníku byly poté snadnější kořistí pro oko diváka.

Černobílý míč se na šampionátu objevil poprvé v roce 1970 v Mexiku. Do té doby netradiční design byl vybrán z prostého důvodu, míč byl lépe viditelný na televizních obrazovkách.

Technologie výroby míčů se neustále zdokonalovala. Například Teamgeist, kterým se hrálo v roce 2006 v Německu, byl nejkulatějším míčem, jaký byl do té doby vyroben. Určité rozpaky přinesl Jabulani, se kterým se hrálo mistrovství světa v roce 2010. Hráči mu vyčítali především jeho nepředvídatelnost.

Na MS v Brazílii před čtyřmi lety se hrálo s balonem nazvaným Brazuca. Míč byl vyroben ze 70 % polyuretanu a 30 % přírodní kůže. Byl nepromokavý a stabilitu jeho letu udržovaly drobné výčnělky na jeho povrchu.

Na loňském šampionátu se hrálo s míčem Telstar 18. Míč, samozřejmě již bezešvý, byl vybaven i čipem. Ten se může propojit s chytrými telefony, což fanouškům má umožnit ještě více se zapojit do hry.

Míč budoucnosti samozřejmě zůstane kulatý, to by ani jinak nešlo. Ovšem technologie do něj budou pronikat i nadále. Hitem současnosti je interaktivita, takže čipů v balonech bude zřejmě přibývat.

V současnosti se ve fotbale prosazuje i videosystém, který už nějakou dobu funguje například v ledním hokeji. Ten zatím pracuje na principu vysokorychlostních videokamer, avšak mohl by využívat i právě očipované míče.

Některé televizní společnosti dokonce uvažovaly o zabudování kamer do míčů. Výrobci sportovních potřeb pracují především na vylepšení vlastností míče. Z toho nemají radost brankáři, protože moderní míče zvýhodňují hlavně střelce.

Nelze se tomu však divit, vždyť před sto lety i nyní si fotbaloví fandové přejí především vidět míč třepetající se v síti.

Předchozí článek
Související články
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz