Pro izraelské biology bylo překvapivým zjištěním, že korálové útesy v Rudém moři jsou oproti ohroženému Velkému bariérovému útesu v daleko lepším stavu – i přes kyselost moří a oceánů a zvyšování teploty nedochází k jejich bělení.
Provedli bližší zkoumání a korálům vytvořili umělé laboratorní prostředí, v němž měnili životní podmínky..
„Stále jsme zvyšovali teplotu. O tři, čtyři a pět stupňů. Až při pěti a šesti stupních nad maximální letní teplotu se u korálů začal projevovat stres a blednutí,“ řekl Maoz Fine, ředitel výzkumu korálů z Bar Ilanovy univerzity v Ramat Gan.
Podle vědeckého týmu, kterého byl Fine součástí, je za větší odolnost korálů zodpovědný přirozený výběr, jenž proběhl někdy před 18 tisíci lety. „Za poslední doby ledové poklesla hladina Rudého moře o 120 metrů oproti dnešku.
To znamená, že Rudé moře bylo oddělené od Indického oceánu i Adenského zálivu. Zvýšil se obsah soli a většina korálů i dalších organismů v té době vyhynula,“ vysvětluje Fine.
Extrémní podmínky tak mohly přežít jen ty druhy, které byly natolik silné, aby se s nimi mohly vyrovnat. Když se poté hladina opět zvedla, došlo k rozšíření druhů do uvolněných oblastí. Jejich odolnost se pravděpodobně dále geneticky přenesla na další generace korálů.
Pro zodpovězení otázky budoucnosti korálů je zapotřebí dalších výzkumů, které by ukázaly, jak se na organismech projevuje zkušenost toho, že jejich předci byli vystaveni extrémním podmínkám. Z toho by se dalo dále zjistit, do jaké míry se koráli dokážou přizpůsobit okolnímu prostředí.