Ptačí zpěv je potěšením pro většinu z nás. K čemu však opeřencům slouží? A proč zpívají především v brzkých ranních hodinách?
Už nějaký čas víme, že zpěv ptákům slouží k vymezování teritoria a lákání protějšku. Podle některých odborníků to však nemusí být všechno. Ptačí zpěv by prý mohl obsahovat i konkrétní signály, znamenající stručnou otázku, upozornění nebo odpověď druhým.
Ať už se v působivých ptačích melodiích skrývá cokoliv, faktem zůstává, že opeřenci v nich bývají nejaktivnější v brzkých ranních hodinách, což je další věc, které se vědci snažili přijít na kloub. A dopracovali se hned k několika teoriím.
Možná za to může chladnější a vlhčí vzduch, který nese zpěv lépe a na delší vzdálenost. Možná si ptáci krátí svou uměleckou činností chvíli, kdy ještě nelétá dostatek hmyzu. Je tu také možnost, že ptáci informují ranním zpěvem své ptačí kolegy, že přežili noc v pořádku a bez úhony.
Poslední teorie má za to, že opeřenci ranním zpěvem demonstrují protějškům i konkurentům svou zdatnost. Zpěv je totiž pro ptáky poměrně vysilující záležitostí a ráno je náročnější ze dvou důvodů – je zima a ptáci mají hlad.
Právě poslední zmíněná teorie je dle odborníků nejpravděpodobnější. Tým vědců z Biologického centra v Chizé vycházel mimo jiné z pozorování sov, které jsou nejhlasitější za soumraku. Tedy právě před svou noční výpravou za kořistí.