Na thajském ostrově Phuket se tým záchranného programu Kukang na vlastní oči přesvědčil, že se problém využívání divokých zvířat pro pobavení lidí za peníze týká i ohrožených a chráněných outloňů. Ti jsou v oblasti nabízeni turistům k vyfotografování za peníze.
Lidé, kteří tyto nelegální aktivity svými penězi podporují, však mnohdy o problému a důsledcích svého jednání jednoduše nevědí.
Především v exotických zemích je velice populární nabízet divoká zvířata turistům k vyfocení, mazlení a pobavení, aniž by členové cílové skupiny vůbec tušili, že se právě podílí na možném vyhubení daného druhu.
Spolu s rostoucím výdělkem totiž stoupá i motivace tamních obyvatel k dalšímu odchytu zvířat a tedy k úbytku divokých populací.
„Kromě pořízení dokumentačního videa a fotografií byl proveden i krátký průzkum mezi turisty, kteří se o nabízené outloně zajímali. Cílem bylo zjistit, zda vědí, o jaké zvíře se jedná, že jsou outloni ohrožení a chránění a že focením se s nimi a sdílením fotografií na sociálních sítích i jinde na internetu podporují ilegální aktivity a ohrožují divoké populace těchto primátů,“ popisuje průběh a motivace monitoringu František Příbrský, ředitel organizace The Kukang Rescue Program a terénní zoolog Zoo Ostrava.
Podle dostupných informací totiž outloni, které obchodníci nabízejí turistům, pochází z divoké přírody.
„Většina dotázaných přiznala, že o problému ilegálního obchodu s outloni a o tom, co s sebou nese, nevědí a pokud by věděli, nikdy by se s outloněm nefotili. To nás jen utvrzuje v tom, že snaha o vzdělávání a šíření osvěty je pro ochranu outloňů i dalších divokých zvířat zcela zásadní,“ vysvětluje Lucie Čižmářová, koordinátorka veterinární péče programu Kukang, terénní zooložka Zoo Olomouc a fotografka, a dodává:
„Bohužel však mezi turisty byli i tací, kteří o ohroženosti a chráněném statusu outloně věděli, ale byli k problému lhostejní a nejspíš s vidinou nadšených ohlasů na svém instagramovém či facebookovém účtu si selfie s outloněm i přesto pořídili.“.
Outloni jsou noční jedovatí živočichové, kterým jsou na černém trhu velmi často vytrhávány či uštípávány zuby, aby nepokousali budoucí majitele či turisty, kteří se s nimi fotí. Dle odhadů se však až 9 z 10 outloňů odchycených v přírodě ke konečnému majiteli nedostane, neboť uhyne při přepravě či v důsledku špatných podmínek zvířecích trhů.
I přesto, že jsou outloni divocí, noční a jediní jedovatí primáti na světě, ohrožuje je především nelegální obchod s domácími mazlíčky. Na tuto problematiku upozorňuje kampaň “I Am Not Your Toy!” (v překladu „Nejsem tvoje hračka!“), kterou organizace The Kukang Rescue Program spustila v reakci na tento rozšířený problém.
Tato celosvětová kampaň je zaměřena proti popularizaci outloňů jako domácích mazlíčků na internetu.