Vědci úspěšně otestovali chemickou látku AM580, která je schopna zaútočit na podstatu toho, co dělá virus virem. Pokrok otevřel dveře k léku, který najde svoje komplexní využití v boji s virovými onemocněními..
Oproti klasickým vakcínám jsou tzv. širokospektrální antivirotika schopna útočit na různé kmenové viry, nikoli pouze na jeden virový kmen. Chemikálie AM580 byla prozatím testována pouze laboratorně na myších.
Experimenty měly dvouletého trvání a za tu dobu dokázaly úspěšně zastavit viry chřipkového původu – H1N1, H5N1 a H7N9, ale i viry, způsobující nemoci SARS a MERS. Účinnost byla potvrzena i proti viru zika a Enteroviru71.
„Tohle je něco, čemu říkáme širokospektrální antivirové léčivo. Zabíjí množství virů,“ řekl mikrobiolog Yuen Kwok-yung. „Je to velmi důležité pro včasnou kontrolu epidemie.“
Derivát látky AM580 je v Japonsku využíván k léčbě rakoviny, což by znamenalo, že tato látka nebude na člověka působit toxicky. Jistá rizika tu však přeci jen jsou. Látka totiž nepřátelské organismy až vyhladoví a je jen otázkou, jestli lidské tělo bude mít dost energie, aby se vzchopilo i přes poškozené buňky.
Čínské výzkumníky bude čekat další laboratorní testování na zvířatech, tentokrát na prasatech a primátech – tvorech člověku geneticky bližších. Budoucí využití by mohlo spočívat nejen k zastavení již známých virů, ale i k redukci virů, které známy ještě nejsou.