Roztroušená skleróza je neurologické onemocnění postihující centrální nervový systém, čili mozek a míchu. Současná medicína dokáže její průběh u pacienta zpomalit, nikoliv však zastavit, což by se však mohlo už brzy změnit….
U pacienta s roztroušenou sklerózou imunitní systém vyvolává zánět, který zasahuje jednotlivé části centrálního nervového systému. To může vést k řade nepříjemných příznaků bolestí únavou počínaje a paralýzou konče.
Tým vědců z University of Toronto a University of California San Francisco vycházel při své nejnovější studii z informace, že tzv. B buňky (B-lymfocyty), které produkují protilátku imunoglobulin A, mohou zánět v mozcích pacientů s roztroušenou sklerózou mírnit.
Co se ovšem až dosud nevědělo byla skutečnost, že tyto buňky migrují do mozku ze střev. To by mohlo znamenat zásadní přínos do současné medicíny a v tom nejoptimističtějším případě i šanci pacientů s roztroušenou sklerózou na úplně vyléčení.
„Toto zjištění otevírá novou stránku v knize neurozánětlivých onemocnění a může jít o první krok k vytvoření nových léčebných postupů pro modulaci nebo zastavení roztroušené sklerózy a souvisejících neurologických poruch,“ prohlásil výzkumník Sergio Baranzini.
Ten byl spolu se zbytkem vědeckého týmu svědkem navazujícího testování, kdy byl počet těchto buněk navýšen u myší. A výsledek? Zánět mozku u hlodavců zcela vymizel. Otázkou však je, zda to bude u lidí fungovat podobně…