Výzkum využívající 25 let družicových dat shromážděných v ESA ukazuje, že tání ledovců v Grónsku se začíná zrychlovat. Nová zjištění vycházejí z dat radarových výškoměrů získaných družicemi ERS, Envisat a CryoSat v letech 1992 a 2016..
Ačkoliv výzkumný tým, který funguje v rámci iniciativy ESA CCI (Climate Change Initiative), nalezl během devadesátých let jen střední změny v množství ledu, tak po roce 2003 začala rychlost ztenčování ledového příkrovu narůstat.
„Právě ztenčování dominuje od počátku milénia velké části ledového pokryvu, přičemž jednotlivé ledovce mají různé hodnoty úbytku,“ uvádí hlavní autorka studie Louise Sandberg Sørensenová.
„Za celé čtvrtstoletí, které pokrývají naše data, vidíme mnohem větší úbytky na západě, severozápadě a jihovýchodě Grónska, než v jeho jiných částech. Třeba na severu je situace mnohem stabilnější.“
To ukazuje na velkou klimatickou citlivost vnějších grónských ledovců, stejně jako na potřebu spolehlivého a dlouhodobého monitorování klimatických proměnných, což pomáhá zlepšovat klimatické modely a přinášet kvalitní informace politikům.
Grónský ledový pokryv je důležitou částí globálního klimatického systému. Jeho tání totiž krom jiného ovlivňuje koloběh vody v severní části Atlantiku. Probíhající monitorování ledového příkrovu je tak důležité pro pochopení jeho podílu na rozsahu a proměnách výšky mořské hladiny.