Vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy (UK) se podílejí na výzkumu, v jehož středu pozornosti stojí tající Grónský kontinentální ledovec. Studie prokázala, že v letním období dochází k procesu uvolňování metanu, což ovlivňuje koncentraci skleníkových plynů v atmosféře a klima celé naší planety..
Mezinárodní tým vědců je složen z osmi institucí. Od roku 2015 probíhal sběr vzorků z tavné vody, měřila se koncentrace rozpuštěného metanu, který se dále analyzoval, aby mohl být zjištěn jeho původ. Vědci při zkoumání oblasti zjistili, že v létě 2015 došlo k uvolnění 6 tun metanu – tuto informaci jim poskytlo nově vyvinuté čidlo, které kontinuálně měří rozpuštěný metan.
Další výzkumy se budou zabývat otázkou, kolik metanu se může z velkého ledovce uvolnit.
„Naše výsledky potvrzují hypotézu, že podledovcové ekosystémy jsou vlastně mokřady, ve kterých můžou mikroorganismy produkovat metan. Kde se navíc nachází aktivní hydrologický systém, neboli kde jsou tyto mokřady odvodňovány, se tento metan může vyplachovat a posléze unikat do atmosféry,“ sdělil Guillaume Lamarche-Gagnon z univerzity v anglickém Bristolu.
Tato mezinárodní studie je první, jež dokázala, že se podledovcový metan uvolňuje do atmosféry. Důležitým zjištěním je také to, že se metan může do atmosféry uvolnit mnohem dříve, než je oxidován na CO2, což značně oslabuje jeho skleníkový potenciál.
„Naše výsledky jasně prokazují existenci aktivního mikrobiálního ekosystému pod grónským ledovcem. Vzhledem k tomu, že tento ledovec bude v příštích desetiletích tát stále rychleji, je pravděpodobné, že se i metan bude uvolňovat rychleji a ve větším množství.
Mikroorganismy skrývající se pod kilometrem grónského ledu tak můžou představovat další důležitý faktor v probíhajících klimatických změnách, faktor, který byl doposud ignorován,“ řekl Marek Stibal, vedoucí týmu kryosférické ekologie na katedře ekologie Přírodovědecké fakulty UK.
Video z výzkumu naleznete zde