Mise CHEOPS (Characterising Exoplanet Satellite) se do vesmíru vydá mezi 15. říjnem a 14. listopadem 2019. Družice odstartuje na palubě rakety Sojuz provozované společností Arianespace z evropského kosmodromu v Kourou (stát Francouzská Guayana), přičemž o místo pod aerodynamickým krytem nosiče se bude dělit se satelitem z italské konstelace Cosmo-SkyMed..
Cesty obou družic se ovšem krátce po startu rozdělí a každá se vydá na samostatnou dráhu: cílem mise CHEOPS je orbita ve výšce 700 km nad zemským povrchem.
Družice bude pozorovat jasné hvězdy, o kterých je známo, že kolem nich krouží exoplanety. Zvláštní důraz bude kladený na exoplanety o rozměru Země až Neptunu. Tím, že se zaměří na známé objekty, bude CHEOPS přesně vědět, kam a kdy se podívat, aby zachytila přechod planety (tranzit) přes disk mateřské hvězdy.
Schopnost pozorovat opakované tranzity planet umožní vědcům získat detailní informace nezbytné pro měření velikostí těchto těles.
Kombinace přesnosti a vysokého rozlišení dosažená měřeními mise CHEOPS společně s hmotnostmi planet určenými jinými měřeními bude využita k určení hustoty planet. Tím můžeme odhadnout jejich složení: a to v konečném důsledku společně s daty o jejich vzniku a vývoji může poskytnout cenný vhled do planet o velikosti Země až Neptun.
Družice, která dokončila testovací kampaň v technickém středisku ESA v Nizozemsku, byla nyní přepravena k finálním zkouškám do firmy Airbus Defence and Space ve Španělsku. Ty by měly být dokončeny počátkem roku 2019.
Pro zapojení a inspiraci různých cílových skupin do této vzrušující mise ponese CHEOPS dvě plakety s vyrytými tisíci miniaturizovanými kresbami školních dětí, zatímco aerodynamický kryt rakety ponese barevné logo vybrané počátkem letošního roku ve veřejné soutěži zaměřené na mladé umělce.