Na některá místa ve světě je obtížné se dostat, ať už se jedná o místa obklopená mořem, či o oblasti ohraničené nepřístupným terénem. Takovým místem je i souostroví Vanuatu v Tichém oceánu, kde jsou skupinky lidí roztroušeny po ostrovech. Jak zajistit pro tyto lidi efektivní zdravotní péči? .
Se zdravotní péčí je to značně komplikované. Podle UNICEF nemá jedno z pěti dětí očkování. Zlepšení zdravotních podmínek by se mohlo docílit za pomoci dronů.
Na ostrově Erromago bylo měsíční miminko naočkováno proti hepatitidě typu B a tuberkulóze, která byla doručena dronem. Jedná se o první případ očkování tímto bezpilotním zařízením. Dron urazil vzdálenost dlouhou 40 km.
Podle výkonné ředitelky UNICEF Henrietty Fore je tento let dronu velkým skokem pro globální zdraví. Doručení vakcíny, první svého typu, má obrovský potenciál nejen pro Vanuatu, ale i pro tisíce dětí z celého světa, kterým chybějí vakcíny.
Dron do oblasti transportoval více vakcín a naočkováno mělo být celkem 13 dětí a 5 těhotných žen. Podmínky pro doručování vakcín však nejsou jednoduché. Léky se musejí udržovat v chladu. Vakcíny byly umístěny do speciálního styrofoamového boxu s ledem. Jeho součástí byl i datalogger, který realizačnímu týmu umožňoval průběžně monitorovat vnitřní teplotu.
„Je extrémně těžké přenášet ledově vychlazené boxy, které vakcíny ochlazují, když procházíte tak obtížným terénem. Kvůli tomu jsem za dětmi mohla pouze přibližně jednou do měsíce,“ vysvětluje zdravotní sestra Miriam Nampil. „Můžeme teď proto doufat, že drony dosáhnou i vzdálenějších oblastí,“ dodává.