Že drony nemusí nutně sloužit jen ke sledování lidí a bezduché zábavě už dokázala celá řada příkladů z minulosti, kdy tyto létající stroje napomohly realizaci něčeho ryze pozitivního. Dalším takovým příkladem bude v brzké době asistence dronů při zalesňování oblastí zdevastovaných požáry. .
Jakkoliv by se mohla obnova poškozených oblastí za pomoci opětovné výsadby jevit jako něco prostého a snadného, jedná se ve skutečnosti o docela velkou výzvu, kterou je třeba řádně promyslet, než se do ní odborníci naplno pustí.
Aby byl takový projekt co nejúspěšnější, rozhodl se americký startup DroneSeed využít krom bioinženýrství a umělé inteligence ještě jednoho významného pomocníka – drony. Ty odborníci vyvinuli speciálně s ohledem na požadované úkoly, přičemž by měly být schopné díky LiDARu vytvořit 3D mapu vybrané lokality a pomocí mulstispektrální kamery získat informace o celé oblasti a jejím stavu.
Jakmile se k těmto nasbíraným materiálům dostane umělá inteligence, vyhodnotí je a následně zvolí ideální místo pro výsadbu. O tu se následně postarají drony vybavené secími nádobkami, ve kterých se nachází semena, živiny a rostlinný alkaloid kapsaicin odpuzují býložravce.
Všechny dosavadní testy dopadly výborně, takže dronům už nic nebrání v nasazení do ostré akce v až pětičlenných letkách.