Na dosud největší přesun nosorožců dvourohých (Diceros bicornis), jinak nazývaných nosorožců černých, z Evropy do Afriky se odborníci připravovali dva roky. Transport si vzala na starost Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) ve spolupráci s anglickým Safari parkem Flamingo Land a dánským Ree Park Safari. Do projektu se zapojí i Safari park ve Dvoře Králové..
Africká Rwanda byla dříve pro nosorožce domovem, avšak rwandská občanská válka (1990-1994) byla pro ně zkázou. Vojáci a pytláci lovili nosorožce kvůli jejich hodnotným rohům a z výtěžku z prodeje mohli pak vyrábět zbraně.
Tuto nosorožčí genocidu přežila pouze jediná samice, která však uhynula roku 2007.
Nyní dostávají nosorožci možnost obydlit přísně střežený národní park o rozloze 1122 km². Zoologové vybrali jedince nejpříbuznější vyhubené populaci. „Jde o zvířata postradatelná pro Evropu a geneticky nejlépe zapadající do Rwandy,“ řekl Jan Stejskal, šéf mezinárodních projektů královédvorského Safari parku.
Nosorožci z Česka, Dánska a Anglie společně s další skupinou dovezenou do Rwandy postupně vytvoří genově variabilní populaci. Právě genová variabilita je klíčová pro přežití živočišného druhu.