Olomouckým vědcům se podařilo vyvinout metodu, která umožní z malého vzorku kořene nebo stonku změřit rekordní počet 101 rostlinných hormonů a příbuzných látek. Na novém způsobu spolupracovali olomoučtí pracovníci se švédskými odborníky..
Díky metodě bude možné odhalit, jak se mění hladiny hormonů v nepříznivých podmínkách (sucho/mráz). Mohli by tak také zjistit, co pomáhá rostlinám přežít. Hormony se totiž podílí na důležitých procesech v rostlinách.
Je tedy důležité změřit koncentrace všech hormonů, které vznikají nebo se přeměňují v rostlinách.
Metoda je rychlá, citlivá a funguje i s malými rostlinnými vzorky o hmotnosti pouhých 20 miligramů. V každém vzorku je možné stanovit 101 látek, což je skoro dvojnásobek v porovnání s ostatními metodami Oddělení metabolomiky v Laboratoři růstových regulátorů, která je společným pracovištěm Univerzity Palackého, Ústavu experimentální botaniky AV ČR a Centra regionu Haná, k jejich identifikaci využívá mimořádně přesnou technologii hmotnostní spektrometrie. Celá analýza navíc zabere pouze 32 minut, což je obdivuhodný výkon.
Použitelnost metody v praxi odborníci otestovali na semenáčcích huseníčku rolního (Arabidopsis thaliana). Poté, co je vystavili stresu ze zasolení, ve vzorcích kořenů a nadzemních částí našli celkem 45 hormonů a příbuzných látek ze zmíněných 101, které zvládnou pomocí nové metody určit.
Zasolení ovlivnilo hladinu 23 těchto sloučenin v kořenech a 15 v nadzemních orgánech. Koncentrace některých hormonů vzrostly nebo poklesly na základě toho, jak se měnila aktivita genů, které jsou přímo zodpovědné za syntézu nebo odbourávání.
Díky údajům o reakci genů a hormonů na zasolení specialisté získali celkovou představu o procesech, které se v rostlině odehrály.