Jaká opatření by mohla vést ke zlepšení problematiky znečištěného ovzduší? To je palčivá otázka, na níž odpovědět není snadné. Existují však některé návrhy na zlepšení přístupu k čisté energii a na zvýšení podpory zelených technologií. .
„Pokud jde o tabák, svět po náročném období situaci otočil. Nyní musí udělat totéž pro ‚nový tabák‘ – toxický vzduch, který každý den dýchají miliardy,“ uvedl pro The Guardian generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Zajištění čistšího vzduchu by vedlo ke snížení zdravotních rizik a k celkově lepšímu zdraví. Na znečištěný vzduch ročně umírá přes 7 milionů lidí. „Navzdory ohromujícím dokladům jsou stále urgentně zapotřebí politická opatření pro zvýšení investic a urychlení kroků směřujících ke snížení znečištění ovzduší,“ dodal Ghebreyesus.
WHO tento týden pořádá konferenci pojmenovanou Global Conference on Air Pollution and Health, kde se jednotlivé země světa vyjádří k tomu, jaký postoj k tématu zaujímají a jaké postupy by mohly vést ke zkvalitnění vzduchu.