Domů     .Top
Robotický stopař Matylda míří do Pelhřimova
Martin Janda 1.11.2018

„Tak víš, kam jeď? Jeď do Pelhřimova. Prohlídni si krematorium, ať víš do čeho jdeš,“ praví legendární hláška z českého filmu Vesničko má středisková. Co na tom, že v Pelhřimově žádné krematorium není, návštěva tohoto jihočeského města láká nejen postavy z filmů, ale i roboty..

Od 31. října se řidiči mohli na českých silnicích setkat s opravdu nevšedním účastníkem provozu. Na svou cestu stopem se z Jablonce nad Nisou do Pelhřimova vydal humanoidní robot Matylda.

Během cesty ji čeká ještě několik zastávek u výherců facebookové soutěže v Pardubicích, Plzni a v Praze. Soutěž spočívala v nabídce co nejzajímavějšího zážitku pro Matyldu – například v Pardubicích se Matylda povozí na hřbetu karety obrovské.

Navíc každý řidič ji může vzít klidně na výlet, do restaurace nebo třeba do kina. Pomůže tak Matyldě zpestřit její cestu o další zážitky v cestě za úspěchem.

Matylda však není lecjaká hračka, naopak je prošpikována různými senzory, jako je gyroskop, akcelerometr nebo mikrofony, které jí umožňují po určitém naprogramování i zcela autonomní chování. Dokáže totiž nejen sama chodit, ale i předcvičovat rozcvičku jako profesionální fitness trenérka nebo zastoupit hlídacího psa.

„Během cesty je Matylda připravena se sama o sebe postarat. Právě tyto senzory budou její největší pomocníci na cestě po ČR,“ říká konstruktér Matyldy Michal Seidl a dodává. „S řidiči totiž bude Matylda komunikovat sama a dám jim instrukce, kam cestuje.

Část informací bude i na přiloženém návodu. S sebou bude pak mít jen ceduli, lékárničku a ručník, který je nezbytnou výbavou každého stopaře“. Tedy alespoň podle kultovní knihy Stopařův průvodce po galaxii, které tímto Matylda vzdá hold.

Cíl Matyldy je v pelhřimovském Muzeu rekordů a kuriozit, kde ji čeká slibná kariéra technologického exponátu. Její cestu lze sledovat zde.

Související články
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz