Tato otázka má prostou odpověď – hodně. Ať už je příčinou znehodnocení potravin špatné skladování nebo prošlá trvanlivost, vyhodíme jich každoročně zhruba třetinu.
Především vyspělé státy mají na svědomí skutečnost, že se rok co rok vyhodí zhruba třetina vyprodukovaných potravin o hmotnosti 1, 3 miliardy tun za celkovou sumu 25 bilionů korun! Na jediného Evropana proto připadá asi 100 kilogramů vyhozeného jídla.
Situace je o to smutnější, že velká část těchto potravin končí v koši pouze vlivem neznalosti spotřebitelů, kteří správně nechápou informace na obale.
Podle britského výzkumu zveřejněného v knize Uncovering the Global Food Scandal autora Tristrama Stuarta nedokáže celých 80 % Britů rozeznat rozdíl mezi pojmy „spotřebujte do“ a „minimální trvanlivost do“.
První pojem se týká především rychle se kazících potravin a je vhodné datum na obalu přísně dodržovat. Ovšem v případě druhého pojmu nebývá situace tak horká a skončení doby minimální trvanlivosti většinou neznamená, že musí jídlo okamžitě skončit v koši.