Autonomní drony nejsou žádnou novinkou, nicméně na výstavě FAI International Drone Conference and Expo v Lausanne obdržel Ital Vincenzo Navanteri ocenění za speciální koncept autonomního dronu, který by zvládl dopravit pacienty do nemocnice..
Pokud by se tuto technologii podařilo dostat do reálného provozu, byl by to jistě krok kupředu a mohlo by to zachránit mnoho lidských životů. Stačí se jen podívat na dnešní dopravu. Na každém kroku dlouhé kolony, neukáznění řidiči, a tak mají mnohdy sanitní vozy vůbec problém dojet k případu nebo odvézt pacienta do nemocnice.
Autonomní dron by se nejen vyhnul kolonám, ale také by se dostal i do míst, kam se běžný automobil nedostane. Podle informací by zvládl pacienta do nemocnice přepravit rychlostí až 110 kilometrů v hodině na vzdálenost 150 kilometrů.
Stroj by byl schopen vystoupat do výšky jednoho kilometru a přepravit pacienta o hmotnosti až 120 kilogramů. Dron by měl mít elektricky poháněné vrtule. Zajímavostí je, že by baterie získávaly energii z plynových turbín, přičemž každá z nich bude mít vlastní vysokorychlostní generátor a možnost nezávislého skladování plynu.
Autonomní stroj by se řídil pomocí GPS souřadnic a na „palubě“ by byl vybaven přívodem kyslíku, základní sadou přístrojů pro sledování životních funkcí atd. Stav pacienta by tak byl monitorován vzdáleně.
Otázkou ale zůstává, zda je tento způsob přepravy výhodný. Přeci jen je zapotřebí v řadě situacíc mít neustálý dohled nad pacientem a pokud by se mu během letu přitížilo, mohlo by to mít fatální následky.
Drony ale myslí i na tuto skutečnost. Na palubě by mohl být přítomen lékař.