Každý rok katastrofy postihnou až 200 milionů lidí. Mnohé z míst jsou v málo prozkoumaných oblastech, ke kterým nejsou dostupné mapy vůbec nebo jen velmi nepřesné. A neschází jen při přírodních katastrofách.
Plánování očkovacích kampaní, vyhodnocování zdravotnických dat i provádění epidemiologických analýz, to vše se neobejde bez znalosti terénu. Proto vznikl celosvětový projekt Missing Maps. Pomoci může každý, kdo má chuť a počítač. .
Foto: Papírová mapa je často jediné, co mají týmy Lékařů bez hranic v terénu k dispozici. Tuto ručně kreslenou mapu používali v listopadu 2015 při plánování očkovací kampaně na severu Nigérie – Juan Carlos Tomasi / Lékaři bez hranic.
Rozšíření projektu mezi veřejnost a mapování rozsáhlých oblastí probíhá ve světě i u nás na tzv. mapathonech. Pravidelně se konají v Praze, Brně, Olomouci a v Ostravě. Organizátoři ovšem upozorňují, že vlastně nic nebrání tomu, aby se takové společné mapování uskutečnilo kdekoli.
„Letos v červnu jsme oslavili dva roky od prvního mapathonu v Česku. Za tyto dva roky se zapojilo 840 uživatelů, kteří přišli na jeden ze 62 mapathonů, které jsme uspořádali ve 12 českých a slovenských městech od Prahy až po Košice,“ vypočítává koordinátor Missing Maps Jan Böhm.
Pomoci a ještě na unikátním místě
Na mapathonech se dobrovolníci mohou spolehnout nejen na podporu organizátorů, ale také je zaručené, že se dostanou na zajímavá místa. Tak jako v případě chystaného mapathonu v Pražských Bohnicích. Mapovat se totiž bude v dočasném evakuačním centru, cvičně postaveném Hasičským záchranným sborem ČR v areálu Psychiatrické nemocnice Bohnice.
Hasičský záchranný sbor hl. m. Prahy takový tábor cvičně staví pouze jednou za 7 let! Humanitární a materiální základna v podobě stanového městečka dokáže zabezpečit ubytování pro evakuované osoby ze zasažených oblastí a je tak důležitým mobilním prvkem při mimořádných událostech.
Více o události a registrace zájemců na https://www.eventbrite.co.uk/e/specialni-missing-maps-mapathon-v-evakuacnim-centru-hzs-v-arealu-pn-bohnice-jednou-za-7-let-registration-49807150528.
Najdi silnici a budovy!
Mapování probíhá online za pomocí editoru OpenStreetMap, kam se lze bezplatně zaregistrovat. Poté je v systému na výběr z řady lokalit, které jsou potřeba zmapovat. „Díváte se na satelitní snímek sektoru vybraného podle priorit našich pracovníků v terénu a hledáte objekty, jako jsou budovy a cesty.
Ty překreslujete do samostatné vrstvy a kategorizujete,“ popisuje postup práce Jan Böhm. Obkreslování silnic a budov probíhá z dostupných podkladů, zejména ze satelitních snímků (tzv. ortofota).