Vědcům z University of Akron v čele s Shing-Chung Wongou se podařilo vyvinout revoluční látku z nanovláken. A ne ledajakou. Tato by mohla sloužit k získávání vody v těch nejsušších místech na světě..
Není tajemstvím, že pitnou vodu ze vzduchu je možné zachytávat z mlhových kolektorů. Ty ze vzduchu získávají kapky mlhy a podle použitého materiálu lze shromáždit kolem dvou až 10 procent vzdušné vlhkosti.
Je ale zapotřebí mlhy, a tak tuto metodu lze používat výhradně ve vyšších nadmořských výškách.
O něčem úplně jiném je technologie pomocí tkaniny z nanovláken. Ta totiž díky membráně, která je vyrobená pomocí elektrostatického zvlákňování, získá vodu také v sušších oblastech. Nanovlákna navíc obalují fragmenty expandovaného grafitu.
Díky poměru povrchové plochy oproti celkovému objemu konstrukce je tak zabezpečená velká plocha, která slouží ke kondenzování vodních kapek. Jakmile je materiál stlačován nebo ohříván, dochází k odtékání vody.
Během jednoho dne je možné podle specialistů získat kolem 180 litrů vody na každý čtvereční metr materiálu. Další výhodou je, že novinka funguje také bez energie. V případě použití chladicího prvku je také mnohem účinnější na nejsušších místech.
V současné době vědci z University of Akron zkoumají praktické využití. Výsledný produkt by mohl vypadat jako takový batoh, který by se skládal z vnitřní duté části, jež by sloužila k ukládání vody. Pokud se expertům podaří projekt dotáhnout do konce, mohlo by to přinést velmi zajímavé řešení pro oblasti, které se potýkají s nedostatkem vody.