Domů     .Top
Globální oteplování probíhá i v kalhotách

Letošní léto přineslo tropické teploty, které v našich zeměpisných šířkách nebývaly obvyklé. Pokud je chceme přečkat ve zdraví, musíme tomu přizpůsobit životní styl. Ale nepřehříváme se pouze my.

Mnoho mužů takové soukromé globální oteplování způsobuje každý den, i v mrazivém počasí, a to svým spermiím. .

Ilustrační foto

A často ani životním stylem k jejich zdraví nepřispívají. Způsob života, stravování, každodenní návyky, to vše zásadním způsobem ovlivňuje malé, ale životně důležité buňky, jako jsou spermie. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) měli muži v roce 2010 o tři čtvrtiny méně spermií než muži v 50. letech minulého století!

Takže pokud chtějí zvýšit svou šanci stát se otcem, mají nejvyšší čas o sebe začít pečovat. A jak na to?

Dbát na teplotu. V parném létě, začněme rovnou teplotou, která má také vliv na vývoj spermií. Optimální teplota pro zrání spermií je o pár stupňů nižší než ta tělesná. Právě proto jsou mužská varlata uložena v šourku, mimo tělní dutinu. Muži by se tedy měli vyhnout aktivitám, které teplotu varlat mohou zvyšovat.

Přestat kouřit. „Toxické látky obsažené v cigaretovém kouři spolu s nikotinem, který způsobuje zúžení cév a snižuje tedy přítok krve do varlat a topořivých těles, mají za důsledek, že kuřáci mívají méně spermií,“ říká magistra Lucie Weiss, specialistka na výživu v projektu Zdravá spermie Medicínského centra Praha a dodává:

„Jejich spermie jsou navíc často méně pohyblivé a odlišně tvarované. To znamená, že často nemají sílu na to, aby se propracovaly k vajíčku, porušily jeho membránu a pronikly do něj.“.

Vhodné je omezit konzumaci alkoholu. „Ti, kdo více holdují alkoholu, mají nižší hladinu testosteronu, hormonu důležitého pro tvorbu spermií. Proto i oni mají menší počet spermií, které jsou často i méně kvalitní,“ vysvětluje Lucie Weiss.

Naučit se odpočívat. Nižší hladinu testosteronu způsobuje i stres a hlavně ten dlouhodobý. Muži, kteří mají psychicky náročné povolání a jsou celý týden pod velkým tlakem, by alespoň o víkendu a dovolených měli dělat vše proto, aby si duševně odpočinuli.

Prostě vypnout telefon, jít na procházku do přírody, dát si lehkou večeři a před spaním si zacvičit třeba jógu.

Žít zdravě a sportovat s rozumem. Platí úměra, že čím více podkožního a vnitřního tuku, tím méně testosteronu a tím vyšší riziko neplodnosti. Negativní vliv na tvorbu spermií může mít sedavé zaměstnání ale bohužel i sport, například častá jízda na kole.

A pokud rádi posilujete, myslete na to, jak často používáte různé potravinové doplňky, které jsou určené například pro kulturisty. Jejich příliš časté využívání nedělá vašim spermiím vůbec dobře. Tyto doplňky mohou obsahovat mužské pohlavní hormony, např. testosteron, které dokáží vývoji spermií úplně zabránit.

Desatero pro zdravé spermie

Nepřehřívejte a nepodchlazujte varlata. Jejich teplota by měla být pro správné fungování   o několik stupňů nižší než teplota těla.

Zvolte vhodné spodní prádlo. Příliš upnuté prádlo může zamezit správnému vytváření spermií.

Saunujte se s rozmyslem, nadměrné saunování poškozuje tvorbu spermií. Pozor také na horké koupele, které zabíjí spermie ve varlatech. Když už musíte, zvolte horkou páru.

Stravujte se zdravě. Zařaďte do jídelníčku zeleninu, ovoce, dietní maso, luštěniny a celozrnné výrobky. Vynechejte alkohol, agresivní koření a nekuřte.

Dávejte pozor na nadváhu. Obezita zvyšuje hladinu ženských hormonů, čímž oslabuje plodnost.

Pozor na podpůrné látky. Kvalitu spermií snižuje také kofein, taurin nebo drogy.

Hýbejte se. Přiměřená fyzická aktivita prospívá tvorbě testosteronu.

Nestresujte se, dávejte pozor na nadměrné užívání antibiotik a vystavování se toxickým látkám.

Souložte a masturbujte. Odumřelé spermie se nebudou zdržovat ve varlatech a budou se tvořit nové.

V případě špatného výsledku je dobré upravit životosprávu a vyšetření po zhruba třech měsících opakovat.

Další informace naleznete na stránkách projektu Zdravá spermie: www.zdravaspermie.cz.

Související články
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz