Připomenou 100. výročí vzniku Československé republiky neopomněli ani filatelisté. Až do soboty 18. 8. mohou zájemci na filatelistické Světové výstavě Praga 2018 obdivovat v kongresovém hotelu Clarion například cenný Bombajský dopis nebo telegram z Titaniku.
Letos si zároveň připomínáme 100. výročí vydání první československé známky a dokonce 100. výročí založení Poštovního muzea. .
Foto: Praga 2018
„Máme tady 388 exponátů ze 68 zemí ze všech kontinentů, takže je tady pestrá paleta exponátů z Asie, z Tichomoří, z Austrálie, ze Severní, Jižní Ameriky a samozřejmě z Evropy,“ řekl Vít Vaníček, předseda organizačního výboru Praga 2018. Čestný dvůr hotelu Clarion hostí nejvzácnější a nejslavnější exponáty akce.
Mezi nimi jsou legendární známky prvního vydání ostrova Mauritius z roku 1847 s nápisem Post Office, kterých vyšlo jen několik stovek. Konkrétně jde o kompletní sérii červeného a modrého Mauritia a o tzv.
Bombajský dopis, na němž se nachází dvě známky červeného Mauritia. Pocházejí ze sbírky českého investora. Následně pak známky vycházely s pozměněným nápisem Post Paid. „Když se na přelomu 70. a 80. let 19. století zjistilo, že jsou bezpečně pravé, takže se o ně začali zajímat nejslavnější sběratelé světa.
Doslova na ně byl hon. To už nebyla ani otázka peněz, ale prestiže. Když se rozšířila informace, že jich zůstalo 500 – a našlo se jich asi deset v té době – tak zejména v Německu, které mělo velké styky s Mauriciem, a ve Francii se i obyčejní sběratelé snažili tuto známku najít.
Jednomu se to podařilo,“ řekl místopředseda organizačního výboru výstavy František Beneš. Ještě vyšší prestiž známkám dodal budoucí král a zapálený filatelista Jiří V. (1865 – 1936). Jednu dovezenou známku si v aukci koupil za astronomickou cenu 1450 liber.
Kolem roku 1905 to ve zlatých mincích bylo asi deset kilogramů. „Vypráví se, že při nějaké recepci ho oslovil dvořan a zeptal se ho, zda veličenstvo ví, že nějaký pošetilec utratil deset kilo zlata za jednu malou známku.
Budoucí král odpověděl: ‚Vím o tom, ten pošetilec jsem já.‘ Tím se známka dostala do nejvyšších sběratelských kruhů a bylo otázkou prestiže nejslavnějších sběratelů světa, aby ji měli,“ dodal Beneš.
Foto: Praga 2018
Bombajský dopis byl odeslaný roku 1850 z Mauricia do Bombaje. „Je to jediný dopis, na kterém jsou dvě červené známky. Je nejdražší na světě. V roce 1968 byl prodán v aukci v USA za ekvivalent, který tehdy odpovídal 300 kilogramům zlata,“ uvedl Beneš.
K vidění na výstavě je i telegram z Titaniku, který loď vyslala ve chvíli, kdy se potápěla, na loď Carpathia.
Doprovodný program
Přímo na výstavě si návštěvníci mohou nechat vyrobit známky s vlastním přítiskem. Pro rok 2018 připravila Česká pošta pro vytváření přítisků nový tiskový list se slavným motivem Hradčan od Alfonse Muchy.
Soutěžní exponáty jsou kromě Clarionu vystaveny v Poštovním muzeu, nesoutěžní jsou v Muchově muzeu. Součástí je výstavní burza Expo v hotelu Olympik Congress, kterou pořádá společnost Double Impact.
Na něm má několik stánků Česká pošta, která je poprvé generálním partnerem výstavy. Ta také vydala speciální známkové emise u příležitosti světové výstavy.
Více informací www.praga2018.cz