Domů     .Top
Podaří se zachránit drobnou krásku?

Kdyby vyhynula, dost možná by si toho nikdo nevšiml. Ale naštěstí jsou v České republice lidé, kterým ochrana ohrožených rostlin leží na srdci. Kuřička hadcová je drobná rostlinka, která roste na světě pouze na dvou místech na Podblanicku. .

Foto: Endemická kuřička hadcová – Wikimedia Commons/Hana Pánková

Botanický ústav Akademie věd ČR, Český svaz ochránců přírody Vlašim a Ministerstvo životního prostředí ČR realizují druhým rokem projekt na záchranu této kriticky ohrožené květiny. Díky tomu začala populace vzácné květiny narůstat a zdá se, že se podaří zabránit jejímu úplnému vyhynutí.

Kuřička hadcová (Minuartia smejkalii) roste na otevřených příkrých hadcových skalách, kde je málo ostatních druhů. Proto bylo pro obnovení vhodných podmínek nutné odstranit náletové dřeviny na více jak 10 ha a lokalitu prosvětlit, dále obnažit skály až na hadcový povrch a vytvořit kuřičce prostor pro růst.

Tato činnost se prováděla v blízkosti kuřiček ručně, aby nedošlo k poškození trsů, v části území byl použit bagr. Na místech, kde se zachovalo jen minimum rostlin, byla populace posílena výsadbou předpěstovaných sazenic kuřiček.

Tyto zásahy byly umožněny díky spolupráci s vlastníky pozemků s výskytem kuřiček – Lesy České republiky s.p. a obcemi Bernartice a Kamberk.

Co na to kuřička

Kuřička hadcová na tyto změny reaguje velice pozitivně. Zatímco v roce 2015 přežívali na jedné z lokalit pouze poslední dva jedinci, po zásazích se objevilo 138 nových trsů. Kromě nárůstu v počtu jedinců na původních lokalitách, se kuřičky začaly šířit i na nově vytvořené plochy.

I přes letošní extrémně suché počasí nás velmi potěšilo, že z loňských výsadeb přežilo přibližně 70% jedinců. A navíc většina rostlin vykvetla a vyprodukovala semena. Vytvořila tak základ pro budoucí generace. V místech výsadeb byly dokonce již tento rok nalezeny semenáčky nových rostlin.

Práce nekončí…

Tento rok se intenzivní zásahy přesunou na další místa výskytu kuřičky a věříme, že budou i zde stejně úspěšné. Na již revitalizovaných územích budeme pokračovat v rozšiřování vhodných stanovišť a vysazování nových jedinců, které bude zacíleno na zvýšení produkce semen.

Více informací naleznete na www.kuricka.cz

Projekt Život pro kuřičku – LIFE for Minuartia (LIFE 15 NAT/CZ/000818) je realizovaný s finančním příspěvkem Evropské unie, programem LIFE a s finančním příspěvkem Ministerstva životního prostředí ČR a probíhá ve spolupráci Botanického ústavu AVČR v.v.i., ČSOP Vlašim a Ministerstva životního prostředí ČR.

Související články
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz