Češi patří ve svém oboru ke světové špičce, což dokázali během nejnovějšího výzkumu. Podařilo se jim dokázat, že vyrobené předměty ve starověkém Egyptě obsahovaly kov, který byl dovezen z poloostrova Malá Asie (Anatolie)..
Zasloužil se o to tým, vedený Martinem Odlerem z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Projekt pod názvem „Neviditelná propojení“ zkoumal raně dynastické a staroříšské staroegyptské kovové předměty, které patří do sbírky Egyptského muzea Lipské univerzity.
Čeští odborníci se zaměřili celkem na 22 předmětů, které pocházejí z nalezišť Abúsír, Abydos a Gíza. Do muzea je dopravili němečtí a britští vědci na začátku 20. století. Zajímavé je, že jsou vyrobené z kovu, což vědce nejvíce zaujalo.
Výrobní postupy se nijak nelišily od ostatních. Podle výsledků výzkumu se jedná zejména o čistou měď s příměsemi. Součástí je také měď arsenová.
Kromě toho vědci objevili také olovo. Podle poměru, v jakém jsou izotopy v předmětech zastoupené, je možné určit, odkud kov pochází. Ruda se dopravovala ze Sinaje, což není zas takovým překvapením, protože Egypťané do těchto místo prováděli nejrůznější expedice.
Větší množství pocházelo také z egyptské Východní pouště. Ze všech artefaktů byla podle Čechů nejzajímavější velká mísa z Abúsíru, která obsahovala arsen v množství 1,4 procenta, nikl (4,8%) a zejména dosti neobvyklý kov z hlediska starověkého Egypta (měď a arsenovou měď).
Analýza izotopů olova následně potvrdila, že se jedná o měděnou rudu z Anatolie.