Domů     .Top
Peklo v přímém přenosu: Hirošima
Jan Martinec 7.8.2018

Včera tomu bylo rovných 73 let, kdy Američané svrhli atomovou bombu na japonskou Hirošimu. Objevením radioaktivity si lidstvo zajistilo větší komfort v mnoha oblastech, zároveň tím ale otevřelo Pandořinu skříňku, která s sebou přinesla i nový způsob, jak srovnat se zemí rozsáhlou oblast a sprovodit ze světa ohromné množství lidí naráz.

Druhá světová válka poprvé v historii umožnila testování této zbraně na ostro. A důsledky byly hrozivé!.

Japonci představovali pro Spojence mimořádně houževnatého nepřítele, který se ani přes početné válečné neúspěchy nehodlal vzdát. Američané se proto rozhodli hrdého spojence třetí říše srazit na kolena za pomoci atomových bomb, které si zároveň mohli poprvé otestovat na živém cíli. Tak začaly přípravy na útok dosud nevídaných rozměrů.

Nejprve bylo nutné zvolit útočné jednotky a následně je připravit k akci. Vybraná skupina se skládala z 15 bombardérů B-29, které mohly po odlehčení vystoupat až do výšky 12 kilometrů a vyhnout se tak riziku napadení japonskými stíhači.

Posádky těchto strojů prodělaly speciální výcvik, kdy mimo jiné cvičně shazovaly maketu bomby na cíl. Zatímco příslušníci letectva pilně cvičili, vedení vybíralo cíle útoku. Ve hře byla čtyři města – Kokura, Hirošima, Niigata a Kjóto.

Právě poslední zmíněné město bylo pro svou historickou cennost ze seznamu nakonec vyškrtnuto a nahradilo ho Nagasaki.

6. srpna 1945 vzlétl z letecké základny Tinian bombardér „Enola Gay“ i se 4 tuny vážící a 3 metry vysokou uranovou bombou s nevinným názvem „Little Boy“. Japonský radar zachytil přítomnost malého počtu nepřátelských letadel asi hodinu před útokem, protože se však nejednalo o větší svaz, uchlácholení Japonci se rozhodli ušetřit palivo a nevyslali směrem k Američanům žádného stíhače.

V 8 hodin a 16 minut byl „chlapeček“ z výšky deseti kilometrů svržen na Hirošimu. Letěl necelou minutu, než 600 metrů nad zemí explodoval. Šokovaná posádka bombardéru pozorovala, jak celé město mizí v oslnivé záři devastujícího atomového hřibu.

Většina budov ve městě byla během několika vteřin srovnána se zemí i s jejich obyvateli. Asi 80 000 lidí zemřelo okamžitě, dalších 70 000 zemřelo později na následky zranění.

Než se stihli Japonci z útoku vzpamatovat, bylo 9. srpna 1945 napadeno druhé město – Nagasaki. A to byla pro Zemi vycházejícího slunce poslední kapka vedoucí ke kapitulaci a celkovému vítězství Spojenců ve druhé světové válce.

Související články
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz