Včera tomu bylo rovných 73 let, kdy Američané svrhli atomovou bombu na japonskou Hirošimu. Objevením radioaktivity si lidstvo zajistilo větší komfort v mnoha oblastech, zároveň tím ale otevřelo Pandořinu skříňku, která s sebou přinesla i nový způsob, jak srovnat se zemí rozsáhlou oblast a sprovodit ze světa ohromné množství lidí naráz.
Druhá světová válka poprvé v historii umožnila testování této zbraně na ostro. A důsledky byly hrozivé!.
Japonci představovali pro Spojence mimořádně houževnatého nepřítele, který se ani přes početné válečné neúspěchy nehodlal vzdát. Američané se proto rozhodli hrdého spojence třetí říše srazit na kolena za pomoci atomových bomb, které si zároveň mohli poprvé otestovat na živém cíli. Tak začaly přípravy na útok dosud nevídaných rozměrů.
Nejprve bylo nutné zvolit útočné jednotky a následně je připravit k akci. Vybraná skupina se skládala z 15 bombardérů B-29, které mohly po odlehčení vystoupat až do výšky 12 kilometrů a vyhnout se tak riziku napadení japonskými stíhači.
Posádky těchto strojů prodělaly speciální výcvik, kdy mimo jiné cvičně shazovaly maketu bomby na cíl. Zatímco příslušníci letectva pilně cvičili, vedení vybíralo cíle útoku. Ve hře byla čtyři města – Kokura, Hirošima, Niigata a Kjóto.
Právě poslední zmíněné město bylo pro svou historickou cennost ze seznamu nakonec vyškrtnuto a nahradilo ho Nagasaki.
6. srpna 1945 vzlétl z letecké základny Tinian bombardér „Enola Gay“ i se 4 tuny vážící a 3 metry vysokou uranovou bombou s nevinným názvem „Little Boy“. Japonský radar zachytil přítomnost malého počtu nepřátelských letadel asi hodinu před útokem, protože se však nejednalo o větší svaz, uchlácholení Japonci se rozhodli ušetřit palivo a nevyslali směrem k Američanům žádného stíhače.
V 8 hodin a 16 minut byl „chlapeček“ z výšky deseti kilometrů svržen na Hirošimu. Letěl necelou minutu, než 600 metrů nad zemí explodoval. Šokovaná posádka bombardéru pozorovala, jak celé město mizí v oslnivé záři devastujícího atomového hřibu.
Většina budov ve městě byla během několika vteřin srovnána se zemí i s jejich obyvateli. Asi 80 000 lidí zemřelo okamžitě, dalších 70 000 zemřelo později na následky zranění.
Než se stihli Japonci z útoku vzpamatovat, bylo 9. srpna 1945 napadeno druhé město – Nagasaki. A to byla pro Zemi vycházejícího slunce poslední kapka vedoucí ke kapitulaci a celkovému vítězství Spojenců ve druhé světové válce.