V sobotu 11. srpna se do vesmíru vydá americká sonda Parker Solar Probe. Aparát se má stát rekordmanem v přiblížení ke Slunci, když se dostane na vzdálenost pouhých 6,2 milionu kilometrů od povrchu.
Vůbec poprvé tak lidmi vyrobený přístroj pronikne do vrstvy sluneční koróny..
Před vysokými teplotami bude PSP chránit uhlíkový štít. Ten bude čelit teplotám kolem 1300 °C, byť v hlubších vrstvách koróny jsou teploty daleko vyšší. Ba mnohem vyšší, než je povrch Slunce, kde teploty dosahují hodnot okolo 5 500 °C. Proč tomu tak je, to je jedna z otázek, na kterou by sonda měla poskytnout odpověď.
„Porušuje to přírodní zákony, porušuje to fyzikální zákony,“ podotkla jedna z členek týmu, který se na misi podílí, Nicola Foxová.
Aparát by měl také umožnit lepší předpovědi slunečních bouří. Ty, v případě, že by částice z nich uvolněné zasáhly okolí naší planety, by mohly výrazně poškodit práci satelitů stejně tak jako rozvodné sítě.
Sonda ke Slunci doletí v roce 2024, přičemž využije při průletu kolem Venuše gravitační prak. Dosud se ke Slunci nejblíže přiblížila německá sonda Helios 2, která dosáhla vzdálenosti 41,9 milionů kilometrů od slunečního povrchu.