Přestože teplé slunečné počasí bývá jako stvořené ke klíštěcí invazi, současná vedra už jsou i na tyto parazity příliš. Navíc se jejich číhání na oběť ve výšce několika desítek centimetrů stává složitějším, protože ubývá rostlin, které by v tomto horku splňovaly požadovanou výšku. .
„Klíšťatům, ale ani komárům horké počasí, které prožíváme, nesvědčí. To ale vůbec neznamená, že nejsou. Na podzim jich může být o to víc,“ řekl Právu Rastislav Maďar, vedoucí Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity v Ostravě a zároveň dodal: „Aktivita klíšťat byla místy na jaře velmi vysoká a tomu odpovídal i vysoký počet pacientů hospitalizovaných v prvním pololetí s klíšťovou encefalitidou, včetně těžkých forem, u kterých lze očekávat dlouhodobé až doživotní následky.
Vysoké teploty a sucho ale nejsou pro klíště příznivé, a tak aktivita tohoto parazita v horkých letních měsících klesá.“.
Problém s vysokými teplotami mají i komáři, kterým vysychají rezervoáry nezbytné k množení. Přesto lze jak v případě klíšťat tak i komárů hovořit pouze o dočasném útlumu, který si oba lidmi nenávidění živočichové nejspíše plně vynahradí na podzim.